Fuar Nedir ve Neden Önemlidir?

Bilindiği üzere 21. yüzyıl tam anlamı ile rekabet ve ticaret yılıdır. Bu sebeple fuarlar, ciddi önem arz etmektedir. Özellikle rekabetin olması, fuarları bu denli önemli kılan temel unsurdur. Çünkü her türlü piyasada bir temel amaç lider olmaktır. Sektör lideri olmanın temel yolu ise birçok firmayı geri planda bırakmaktır.

Firmaların geri plana atılmaktan kurtulmalarının yolu ise fuarlardır. Ancak fuarların beklenen başarıyı elde edebilmeleri için profesyonel fuar organizasyon şirketleri ile anlaşmış olmak gereklidir. Bu bağlamda söz konusu şirketlerin gerçekleştirmiş oldukları fuarlardan maksimum verimi almak isteyen katılımcıların dikkat etmeleri gereken unsurlar ise aşağıda verildiği gibidir:

Stratejik Seçim Yapmak Oldukça Önemlidir!

Firmaların katıldıkları fuarlar hakkında fikir elde etmeleri mümkündür. Ancak gelecek yıl hangi fuarlara katılım sağlayacakları konusunda kolay karar verebilme imkanları yoktur. Bu, ciddi araştırmalar sonucunda karar verilebilecek bir durumdur.

Bu bağlamda düzgün karar vermek isteyen fuar organizasyon firmaları, önce işletme hedeflerini belirlemeleri, sonrasında bu hedefler doğrultusunda seçim yapmaları gereklidir. Çünkü fuarlara katılmak, ücretsiz değildir. Fuarlara katılım sağlayabilmek için katılma ücreti ödemek, stant tasarına karar vermek ve bu tasarım doğrultusunda stant satın almak gereklidir. Stantta beklenecek süreyi de maliyet olarak görmek mümkündür. Doğru karar vermek oldukça önemlidir. Ayrıca fuarda görev alan kişilerin çalışma mesaisinden mahrum kalacağı da hesaba katılıp yine maliyete eklenmelidir. Yani fuarların yarattıkları maliyet tek taraflı değildir.

Hedeflerinizi Belirlediğinizden Emin Olun!

Katılım gösterilecek olan fuarın boyutunun herhangi bir önemi yoktur. Fuara katılmadan önce hedef belirlemek, her durumda zorunludur. Çünkü firmaların kendileri için “Başarı” kavramının içerisini dolduran unsurlara karar vermeleri ve bu kararlar doğrultusunda hareket etmeleri gereklidir.

Başarıyı birden fazla kavramla ilişkilendirmek mümkündür. Örneğin kimi firmalar için başarı, fuar sonrası satışların artmasıdır kimileri için satış fırsatı elde etmiş olmaktır, kimileri için ise ürünleri karşılığında aldıkları olumlu geri bildirimler başarının göstergesidir. Görüldüğü üzere başarıya alternatif birden fazla unsur vardır. Bunların hangisinin temel alınacağı ise hedeflerin belirlenmesi ile kesinleşecektir.

Fuar Belirlenirken Baz Alınması Gereken Kriter, Büyüklük Değildir!

Fuar seçimi yaparken kişileri cezp eden temel kriter, boyuttur. O büyük şehir merkezlerinde kurulan göz alıcı fuarlara katılmak herkese cazip gelmektedir. Oysa bu, belirleyici bir kriter değildir. Çünkü çok büyük fuarlara katılıp neredeyse hiçbir getiri elde etmeyen firmalar mevcuttur. Fuar seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken temel kriter, faaliyet gösterilen alan ile olan uyumdur.

Fuar Organizasyonları ve Yaratıcı İçerik

Hem fuar katılımcılarının dikkat etmesi gereken unsurlar arasında yer alan hem de bu bağlamda ayrı bir başlık olarak ele alınması gereken bir diğer unsur, yaratıcı içeriktir. Bu yaratıcı içerik, her anlamda geçerlidir.

Hem tanıtımı yapılacak olan ürün veya hizmetin hem de stant tasarımının yaratıcı olması gereklidir. Yapılan araştırmalar, en sıradan şeyin dahi ilgi çekici bir şekilde tanıtıldığında yüksek satış oranlara sahip olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu yüzden satışlarını arttırmak isteyen, fuarda beklediği verimi elde etmeyi planlayan kişilerin ilk olarak “İçeriğimi nasıl yaratıcı bir dil ile anlatabilirim?” diye düşünmeleri gereklidir.

SG AJANS VE MÜHENDİSLİK ile Fuar Organizasyonu Çalışmaları

SG AJANS ve MÜHENDİSLİK fuar organizasyonu çalışmaları için uzman ekiplere sahiptir. Uzman kadrosunun vermiş olduğu çalışma disiplini ve kreatif süreç ile, fuar organizasyonlarınızın başarıyla tamamlanması konusunda çalışır. Fuar organizasyonu gibi dikkatli olunması gereken çalışmalar, profesyonel ekipler ile yapılmalıdır

Etkinlik Prodüksiyon Hizmeti Nasıl Alınır? Sanal Etkinlikler Nasıl Düzenlenir?

Etkinlik prodüksiyon, yayıncılık sektöründe ürün tanıtım filmi, reklam filmi, müzik klipleri, belgeseller, sinema filmleri gibi çekimlerin yapılabilmesi için gerekli olan ekip ile birlikte görsel ve işitsel ekipmanların tümüdür. Çekimlerde tüm üretim sürecini kapsayan bir ifade olarak kullanılır. Prodüksiyon hizmetlerinin kalitesi, oluşturulacak içeriğin kalitesini direkt bir şekilde etkilemektedir. Dolayısı ile çekimi yapılacak içerik için en doğru prodüksiyon hizmetini almak, çekim başarısı için elzemdir.

Prodüksiyon hizmetleri içerisinde ürün tanıtım filmi, kamera çekim, video editleme (düzenleme) gibi hizmetleri barındırır. Prodüksiyon işlemleri süresince profesyonel bir yaklaşım, uzun süreli bir deneyim ve kaliteli teknolojik alt ya başka bir parçası olarak, farklı bir çözüme yöneliktir.

Etkinlik Prodüksiyon ve Reji Hizmetleri

Projeksiyon hizmetlerinden bazıları; çok kameralı reji hizmeti, müzik video klip prodüksiyon hizmetleri, etkinlik prodüksiyonu, reklam filmi prodüksiyonu, TV yapımı prodüksiyonları, post prodüksiyon hizmetleridir. Prodüksiyon hizmetlerinde farklı ekipler ve ekipmanlar bir arada kullanılır. Yapılacak olan projenin içeriğine göre görüntü tasarımı, ses tasarımı gibi farklı alanlardan profesyonellerle çalışılabilir. Tüm proje süresince proje prodüksiyon hizmetlerini yönetecek alanında uzman bir yönetmene ihtiyaç duyulur. Proje için tüm gerekli ekip ve ekipmanlar analiz edilerek proje için detaylı bir takvim planı oluşturulur.

Doğru Etkinlik Prodüksiyon Ajansı Nasıl Seçilir?

Başarılı bir proje yönetimi ve proje süreci boyunca herhangi bir teknik sorunla karşılaşmamak için doğru etkinlik prodüksiyon ajansıyla çalışmak elzemdir. Doğru etkinlik prodüksiyon ajansı seçimi bütçeniz için de avantajlı bir seçim olacaktır.

Etkinlik prodüksiyon ajansıyla çalışırken üzerinde durmanız gereken önemli noktalardan biri de tam şeffaflıktır. Etkinlik prodüksiyon ajanslarında tüm çalışmalar raporlanmalıdır, bu nedenle ajanstan bu raporları talep etmelisiniz.

Doğru etkinlik prodüksiyon ajansını seçerken en çok dikkat etmeniz gereken bir başka husus ajansın güvenilirliğidir. Yaptığı işlerle güven vermeyen ajanslar planladığınız etkinlik için uygun bir ajans olmayacaktır. Ajansın referanslarını incelemek bu konuda size yol gösterebilir.

Ajansla çalışmaya başlamadan önce mutlaka ajansın sektör deneyimini araştırmalısınız. Alanda deneyimi daha fazla olan ajanslar çok daha iyi işler çıkarabilirler. Çalışacağınız ajansın ekip ve ekipmanlarını kontrol etmelisiniz. Alanında uzman, yeterli sayıda ekiplerle çalışan ve gerçekleştireceğiniz etkinlik için yeterli alt yapıya sahip ajansları tercih etmeniz daha doğru bir seçim Sanal Etkinlik ve Sanal Organizasyon Hizmeti

Bir marka ya da firmanın  etkinlik faaliyetleri yapması sektörde tanınarak marka ya da firma hakkında olumlu izlenimlerin oluşmasını sağlar. Sanal etkinlikler özellikle bu dönemde firma ya da markalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Dijital medyanın kullanımının gittikçe artması sanal etkinlik ve organizasyonları daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Sanal olarak gerçekleştirilecek etkinlik ya da organizasyonun duyurusunun yapılması için öncelikle bir web sitesine ihtiyaç duyulur. Katılım sağlanması istenen hedef kitlenin bu web sitesi sayesinde etkinlik ya da organizasyon hakkında bilgi edinmesi sağlanır.

 Web sitesi sürekli güncellenerek etkinlik ya da organizasyonla ilgili tüm güncel bilgilerin hedef kitleye en kısa sürede ve en doğru bir biçimde aktarılması hedeflenir.

Etkinliğin ya da organizasyonun sosyal medya üzerinden hesapları açılarak günde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bu platformlarda duyurusu yapılır. Etkinlik sonrasında basın bültenleri oluşturularak etkinliğin geniş kitlelerce yayılması ve sektörde ses getirmesi hedeflenir. Tüm bu etkinlik ve organizasyon süreci oldukça dikkat isteyen ve üzerinde planlı bir şekilde çalışılması gereken bir süreçtir. Etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için mutlaka bir sanal etkinlik organizasyon şirketi ile çalışmak gerekir.

Doğru Event Şirketi Nasıl Seçilir?

Doğru event şirketi çalışmak gerçekleştireceğiniz etkinlik için en büyük yatırımdır. Doğru ajansı seçmek oldukça zor bir süreçtir. Bu süreçte en doğru kararı verebilmek için öncelikle markanızın ve gerçekleştireceğiniz etkinliğin hedeflerini belirlemelisiniz. Destek almak istediğiniz alanı ve hangi konuda, neye ihtiyacınız olduğunu belirleyerek etkinliğiniz için bir plan oluşturmaya başlayabilirsiniz. Doğru event şirketini seçme konusunda en önemli kriterlerden biri de güvenilirliktir.

Ajansın ne kadar güvenilir olduğu üzerinde durmanız gereken önemli bir konudur. Hizmet almak istediğiniz ihtiyacınızı belirleyerek bu konuda kaç tane ajans olduğu, hangi ajansların bu konuya daha iyi eğilebileceği hakkında araştırma yapmalısınız. Bu  soruların cevaplarına ajansların web sitelerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Event Şirketleri ve Bütçe İlişkisi

Event şirketlerinin web sitelerindeki bilgilerin güncel olması dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Şirkete karar vermeden önce piyasada fiyat araştırması yapmanız hem bütçe kontrolünüz açısından hem de kalite-fiyat değerlendirmesi açısından önemli bir veri çıktısı oluşturmanızı sağlar İş yapma sürecinde çalıştığınız şirketin eksik olduğu bir konuda o işi yapacak farklı ortaklarının olması, hem zaman hem maliyet açısından büyük bir avantaj olacaktır. Etkinlik sonunda çalıştığınız ajansla ilgili değerlendirme yapmanız gerekir. Şirket, etkinliğin başından sonuna kadar her detayı titizlikle çalışmalı, başarılı bir event gerçekleştirmelidir.

SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ile Etkinlik Prodüksiyon Çalışmaları

SG AJANS ve MÜHENDİSLİK Etkinlik Prodüksiyon hizmeti alanında uzun yıllardır çalışmakta olana bir yaratıcı içerik ajansıdır. Özellikle büyük şirketlerin ihtiyaçları konusunda araştırmalar ve teknik analizler yapan ekibiyle markanızın hem dijital, hem de geleneksel ortamda görünürlüğünü sağlayacaktır.

İş yapma sürecinde çalıştığınız şirketin eksik olduğu bir konuda o işi yapacak farklı ortaklarının olması, hem zaman hem maliyet açısından büyük bir avantaj olacaktır. Etkinlik sonunda çalıştığınız ajansla ilgili değerlendirme yapmanız gerekir. Şirket, etkinliğin başından sonuna kadar her detayı titizlikle çalışmalı, başarılı bir event gerçekleştirmelidir. Etkinlik organizasyonu ve etkinlik prodüksiyon çalışmaları anlamında başarılı işlere imza atmak için bizimle iletişime geçebilir, aklınızdaki tüm soruları yöneltebilirsiniz.

Online Fuar ve Ürün Tanıtımı – Online Fuar Rehberi

Online Fuar Nedir?

Fuar, belirli tarihler arasında ve özel olarak seçilen bir mekânda gerçekleşen, ticaretin gelişmesi amacıyla kurulan, her sektörden ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı, üretici ve tüketicilerin katılım sağladığı büyük bir pazar ve ürün tanıtım organizasyonudur. Fuarlar ulusal ve uluslararası olarak gerçekleşebilir. Ulusal ve uluslararası gerçekleşen tüm fuarların amacı ürünü müşterisiyle buluşturmaktır. Online Fuar da, bu fuarcılık hizmetlerinin dijital ortama ayak uydurmasıyla ortaya çıkmıştır

Online fuar, belli bir mekân algısını yıkarak, internet üzerinden sanal kanallar vasıtasıyla çevrim içi olarak gerçekleşen fuarlardır. Günümüzde dijital medyanın daha fazla kullanılır hale gelmesiyle online gerçekleşen fuarlar daha fazla müşteriye ulaşmaktadır.

Online Fuar Organizasyonları Popülerleşiyor

Normal şartlar altında genellikle kapalı mekânlarda gerçekleşen ve katılımcıların büyük kalabalıklar oluşturduğu fuar organizasyonları, dünya üzerinde büyük yayılım gösteren Covid-19 salgını nedeniyle bu dönemde online olarak gerçekleştirilmektedir. Sanal fuarlar belirli bir şehir ve mekânda gerçekleşmediğinden dolayı daha büyük katılımcı sağlanması avantajı sağlar.

İnternet kullanımının giderek arttığı bu dönemde hem katılımcılar hem de üretici firmalar için daha konforlu bir seçenek olmaktadır. Online fuar organizasyonları da daha başarılı bir organizasyon gerçekleşebilmesi için fuar organizasyon şirketleri tarafından organize edilmelidir.

 Fuar için Gerekli Hazırlıkları Kim Yapar?

Başarıyla gerçekleşen tüm fuar organizasyonları arkasında mutlaka başarılı, disiplinli, planlı çalışan bir organizasyon ajansı bulunmaktadır. Bu organizasyon ajanslarını yaratıcı içerik ajanslarından seçmek organizasyonun özgünlüğü açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Yaratıcı içerik ajansı, organizasyonun hedef kitlesini doğru bir şekilde tahlil ederek içerik üretimini sektöre uygun, müşteri beğenisini üst düzeye çekecek şekilde oluşturur

Fuarlar ürün tanıtımınız için oldukça uygun alanlardır. Fakat ürün tanıtımınız için sadece fuara katılmak yeterli olmayabilir. Ürün tanıtımınızın özgün olması firmanızı ve ürününüzü fuarda bulunan diğer firmalardan ve ürünlerden bir adım daha ileriye taşır.

Fuar Hizmetleri Neleri Kapsar?

Online fuarcılık hizmetleri, içerik olarak belirli bir mekânda gerçekleştirilen fuarcılık organizasyonlarından farksızdır. Dolayısıyla detaylı bir çalışma ve planlama isterler. Fuarların online olarak gerçekleşmesi normalde hedeflenen müşteri kitlesinden daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar.  Çevrimiçi fuarlar tüm bu fuarcılık hizmetlerini kapsayarak dijital çağda ve pandemi döneminde markanızı sektörde daha ileriye taşımaktadır. Fuar organizasyonu için yaratıcı içerik ajansı ile çalışmak bu bakımdan elzem görünmektedir. Günümüzde yeni normal olarak adlandırdığımız bu dönemde maske kullanarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak işlerimizi devam ettiriyoruz. Bu süreçte toplantılar gibi kalabalık oluşturacak tüm iş faaliyetleri de çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir. Normal şartlar altında belli bir mekânda, kalabalık katılımların sağlandığı fuarlar da bu dönemde sağlığın korunması ve pandeminin kontrol altında tutabilmesi için çevrimiçi fuar olarak gerçekleştiriliyor.

Yeni Normalde Sanal Fuar Ajansları

Fuar organizasyon firmaları yeni normal dediğimiz bu dönemde online fuar organizasyonlarını en iyi şekilde gerçekleştirmeye devam etmektedirler. Fuar organizasyonları büyük organizasyonlar olduğu için her aşamasında planlı hareket etmek gerekmektedir. Dolayısı ile fuar organizasyonun profesyonel bir şekilde gerçekleşmesi için bir sanal fuarcılık şirketiyle çalışmak daha başarılı sonuçlar getirecektir. Organizasyonun planlanması ve başlangıcından bitiş tarihine kadar tüm süreçle yakından ilgilenen organizasyon firmaları tüm süreci en iyi şekilde yürütmektedir. Online fuar için gerekli olan tüm alt yapıya sahip olan bu firmalar katılımcıların davetinden, organizasyon duyurusu ve reklamından, fuar içeriğinden, fuar sonrası basın bülteninin oluşturularak farklı online kanallardan fuar reklamının yapılmasına kadar tüm süreçle büyük bir titizlikle ilgilenmektedir. Bu firmalar, tüm süreci analında yetkin yöneticilerle yönettiği için başarılı bir organizasyon gerçekleştirmektedirler.

Fuar Çeşitleri

Fuarcılık faaliyetlerinin dikey ve yatay fuarcılık faaliyetleri olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yatay fuarlar; mamul, yarı mamul, tarım, endüstri ürünlerinin müşteriye sunulduğu fuarlardır. Dikey fuarlar ise yatay fuarlardan farklı olarak tek bir sektörü kapsar. Fuarlar, ülkemizde CNR Expo, Tüyap gibi dev organizasyonların alanlarında düzenlenir. Dergi fuarı, kitap fuarı gibi fuarlar dikey fuar kapsamında gerçekleşmektedir. Dikey fuarlar, gerçekleşen fuar organizasyonun içeriğine göre büyük dikey ve küçük dikey olarak kendi içinde farklılık göstermektedir.

Büyük dikey fuarlar iş adamlarına yönelik olarak gerçekleştirilen büyük organizasyonlardır. Küçük dikey fuarlar ise daha çok perakendecilere yönelik olarak organize edilmektedir. Tüm bunlardan farklı olarak tüketici fuarları, ulusal olarak gerçekleşen yut içi ticaret ağına katkı sağlayan fuarlardır. Normalde ziyaretçilerini yakın bölgelerden alan bu fuarlar online olarak gerçekleştiğinde daha büyük hedef kitlesine ulaşmış olur.

Bunun dışında solo fuarlar ve expo fuarlar da online fuarcılık hizmetlerine girebilir. Solo fuarlar bir firmanın başka bir ülkede, organizasyonunu tamamen kendisinin üstlendiği organizasyonlardır. Expo fuarlar ise uzun zaman aralıklarında gerçekleşen, tanıtım günlerini uzun tutan, en az altı ay ziyaretçiye açık gerçekleşen fuar organizasyonlarıdır.

Yaratıcı İçerik Ajansları İle Sanal Fuarcılık ve Ürün Tanıtımı

Online gerçekleşecek fuarlar da herhangi bir mekânda gerçekleşecek fuarlardan farksız olarak aynı iş emeğini ve özveriyi isteyen büyük organizasyonlardır. Fuar organizasyon sürecinde organizasyon firmasıyla çalışmak iş yükünüzü azaltarak daha verimli bir fuar gerçekleştirme olanağı sunar.

Bunun dışında solo fuarlar ve expo fuarlar da online fuarcılık hizmetlerine girebilir. Solo fuarlar bir firmanın başka bir ülkede, organizasyonunu tamamen kendisinin üstlendiği organizasyonlardır. Expo fuarlar ise uzun zaman aralıklarında gerçekleşen, tanıtım günlerini uzun tutan, en az altı ay ziyaretçiye açık gerçekleşen fuar organizasyonlarıdır.

Yaratıcı İçerik Ajansları İle Sanal Fuarcılık ve Ürün Tanıtımı

Online gerçekleşecek fuarlar da herhangi bir mekânda gerçekleşecek fuarlardan farksız olarak aynı iş emeğini ve özveriyi isteyen büyük organizasyonlardır. Fuar organizasyon sürecinde organizasyon firmasıyla çalışmak iş yükünüzü azaltarak daha verimli bir fuar gerçekleştirme olanağı sunar.

Siz de, Online ürün tanıtımı, ürün lansmanı gibi konular ile ilgili bilgi almak için SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ile iletişime geçebilir, aklınızdaki tüm sorulara cevap arayabilir, daha önceden yaptığımız işleri inceleyerek fikir edinebilirsiniz.