MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ TASARIMI

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Web teknolojilerinin gelişmesi ve mobil cihazların hayatımızda her geçen gün daha büyük yer kaplaması ile bu teknoloji 2010 yılından sonra iyiden iyiye bir lüksten çok bir ihtiyaç olmaya başladı. Hem kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi hem de internet kullanım seviyelerinin artması ile günümüzde mobil uyumlu web siteleri hemen hemen her firma tarafından tercih edilen en önemli özelliklerin başında yer aldı. Bu gelişmeler ve değişmeler ışığında “Mobil uyumlu web siteleri nelerdir, ne gibi türleri vardır?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitelerinin bir diğer adı da “Responsive Web Sitesi” olarak geçmektedir. Bu tip web siteleri en yalın haliyle masa üstü, diz üstü bilgisayarlarda sorunsuz görüntülenen ve kullanılabilen sayfaların yine tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarda da herhangi bir içerik kaybına uğramadan; kendini kullanıcıya hissettirmeden ilgili mobil cihaza uyumlayan web siteleri olarak nitelendirilebilir.

Mobil uyumlu web siteleri genellikle Mobil APP gibi görüntülenen ve çalışan web siteleri olarak hazırlanır. Eğer çok farklı bir maksat ya da hedef yoksa hemen hemen aynı işlevi görebilmektedirler. Her ikisinde de önemli olan mobil uyumluluğun sorunsuz ve eksiksiz gerçekleştirilmesidir.

Neden Responsive Web Sitesi?

İnternet kullanımının 80%’den fazlası ve her geçen gün daha fazlası mobil tarafa kaymaktadır. İster kurumsal bir web sitesi ister e-ticaret sitesi ister landing page bir tasarım olsun, günümüzde internet sitelerinin kullanıcıları daha çok mobil interneti tercih etmektedir. Bu tercihlerin birçok sebebi mevcut ancak sebepleri ne olursa olsun kullanıcılarını mobil ortamlarda doğru ve yeterli şekilde karşılayamayan firmalar hem müşteri hem de ciro kaybına hazır olmalıdır. Her zaman söylediğimiz ve Google’ın da üzerine basa basa belirttiği gibi önemli olan fayda sağlamak. Bu faydayı sağlamanın en başında gelen maddesi ise responsive tasarım. Düşünün, internetten satış yapmaya çalışıyorsunuz ve web sitenize mobil cihazından giren kullanıcı için mobil uyumluluğu olmayan bir site karşılama yapıyorsunuz. Sizce kullanıcı onlarca rakibinizin olduğu bu alemde ne kadar sabırlı olur. Biz size söyleyelim, maksimum 7 saniye. Her zaman önce empati yapmanız ve kullanıcı senaryolarını iyi belirlemeniz çok önemli.

Mobil Uyumlu Web Sitelerinin Özellikleri

Yüksek hızlı web siteleridir. Mobil uyumlu olmayan web siteleri herhangi bir mobil cihazdan açılırken “Mobil Uyumlu” olmadığını hem kullanım şekli ile hem de hızı ile kullanıcıya direkt olarak hissettirir.

Piyasada belki yüze yakın mobil cihaz mevcut. Mobil uyumluluk bu cihazların tamamı için geçerli olmalıdır. Bu şekilde font, görsel ve diğer tüm unsurlar ilgili cihazın ekranına tam sığar; web sitesinin kullanımı da bu şekilde kullanıcı açısından bir çile olmaktan çıkar.

Mobil uyumluluk ile menü yani navigasyon yapıları da bu sürece uyum sağlamaktadır. Web siteniz ister One Page ister Multi Page tasarıma sahip olsun hiç fark etmez. Önemli olan sunduğunuz içeriğin kullanıcılar açısından kolay erişilebilir olmasıdır. Responsive web siteleri bu ihtiyacı kolaylıkla karşılamaktadır.

Mobil cihazlar genellikle dik kullanıldığı düşünülmektedir. Ancak bir kullanıcı cihazı yan çevirdiği zamanda da yine mobil uyumluluk sağlanıyor olmalıdır. Cihazın elde tutuş biçimine göre ilgili web sitesi ekrana doğru konumlanır.

Geçmişte Adobe Flash siteler oldukça popülerdi. Ancak yine gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda mobil cihaz firmaları kullandıkları browserlar üzerinde Flash desteğini kesmektedir. Bu sebepten mobil uyumlu web sitelerinde Flash teknoloji kullanımı tercih edilmemektedir.

Mobil uyumlu web sitesi tercih eden firmalar kullanım kolaylığı sağladığı için dönüşüm hedeflerini daha kolay gerçekleştirmektedir.

Responsive web sitelerinin belki de en önemli özelliği arama motorları tarafından daha çok sevilir olmasıdır. Bu şekilde web siteniz arama motorlarında daha üst sıraları zorlamaktadır.

Mobil Web Sitesi Neden Önemlidir?

Mobil uyumlu web siteleri her bir platform için ayrı ayrı site kurmak yerine tek bir web sitesi ile ihtiyacınızı giderir. Bu şekilde hem maliyetten hem de zamandan kazanırsınız.

Tek bir yönetim paneli ile bütün platformlar için eş zamanlı hakimiyet sağlanır.

Responsive web siteleri ile hem mobil taraf için hem de diğer cihazlar için ayrı ayrı SEO planlaması yapmanıza gerek kalmaz. Ortak URL yapıları ile SEO çalışmalarınız daha olumlu yönde etkilenecektir.

Google’ın yeni algoritmaları ile arama sonuçlarındaki listelerde ilgili web sitesinin responsive olup olmadığı bilgisi yer almaktadır. Bununla birlikte responsive web tasarımlar sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını doğrudan etkilemektedir.

Sosyal medya paylaşımlarının tek bir URL yapısına yönlendirilmesi gibi bir kolaylık da mobil uyumlu web siteleri ile birlikte gelmektedir. Bu sayede tek bir paylaşımla kullanıcılarınızı daha kolay ve ekonomik şekilde ilgili içeriğe sosyal medya üzerinden rahatlıkla yönlendirebilirsiniz.

Responsive tasarım ile kullanıcılar ekranı büyütmek, küçültmek ya da sağa sola kaydırmak gibi mobil teknolojilerin olumlu bakmadığı eylemlerden kaçınmış olurlar. Unutmayın kullanıcı ne kadar mutlu ise Google da sizi o kadar önemser.

Mobil uyumlu web siteleri ile sahip olduğunuz zengin içerik kullanıcılar tarafından daha erişilebilir olur. Bu durum da web sitenizde kalma sürelerini doğru orantılı şekilde artıracaktır.

Özellikle e-ticaret sitelerinin dönüşüm hedefleri daha tutar bir hal alır. Çünkü kullanıcı hem aradığı ürüne daha hızlı erişir hem de sitede geçirdiği gereksiz süre azalarak alım satın alma oranı artar.

Google ve Mobil Uyumlu Web Siteleri

İnternet kullanım oranlarının her geçen gün mobil cihazlara kayması ile arama motorlarının da mobil cihazlar üzerinde eksiksiz ve sorunsuz çalışan web sitelerine verdiği önem artmaktadır. Google artık açık açık makalelerinde mobil cihazlara uyum sağlamayan, mobil cihazlarda sorun yaşayan web sitelerine farklı bir gözle bakacağını açıklamaktadır. Mobil uyumlu web siteleri için Google tarafının getirdiği onlarca farklı kriter yer almaktadır. Bu kriterlerin birçoğu olmazsa olmaz kriterler iken bazıları ise eğer bunları tamamlarsak sitenin Google tarafında daha değerli olacağını işaret etmektedir. Burada Google’ın kriterleri genel anlamda kullanıcı deneyimlerini temel almaktadır. Kullanıcılar web siteniz içinde ne kadar “mutlu” ise sizin siteniz Google gözünde o kadar değerlidir.

SG Ajans olarak ele aldığımız projelerin tamamında GT Metrix kriterleri hedeflenmektedir. Bu hedef kapsamında amacımız geliştirdiğimiz web sitelerinin 90 üzeri puan almasıdır.

Google’ın kendi verdiği veriler ışığında Amerika Birleşik Devletleri’nde akıllı telefon sahiplerinin %94’ü yerel bilgilere telefonlarından erişmektedir. İşin ilginç tarafının mobil aramaların %77’sinin ise evden ya da iş yerinden yani sabit bir internet ağına bağlanarak yapıldığı tespit edilmiştir. Bu bize ilgili kullanıcıların masa üstü bilgisayara erişebilmelerine rağmen aramalarının çoğunu mobil cihazlar üzerinden yaptıklarını göstermektedir.

Özet olarak mobil cihaz uyumluluğu olmayan web sitelerinin mobil cihaz uyumu olan web siteleri karşısında pek bir şansı yoktur.

Bir Web Sitesi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirilir?

Mobil uyumlu web sitesine sahip olma süreci aslına bakılırsa bir web sitesinin yapımının başında düşünülmesi gereken bir adımdır. Tasarımı yaparken mobil uyumluluğu düşünerek bu ile başlamalısınız. Pek çok kişi ya da kurum önceliği masa üstü görünüme verse de temel hedef mobil cihazlar olmalıdır.

Sahip olduğunuz web sitesi eğer mobil uyumlu değilse ve siz bu web sitesini mobil uyumlu hale getirmek istiyorsanız önünüzde iki yol var. Birincisi ve bizce doğru olmayan yol; mevcuttaki web sitenizin sahip olduğu yazılım dili dahilinde mobil versiyonunun yapılması. Diğer ve bizim önerdiğimiz yol ise yeni bir web sitesine sahip olmanızdır. Bazı projeler için mevcuttaki web sitesinin mobil uyumlu hale getirilmesi daha pahalı olabilir. Hem eski bir teknolojiye sahip bir web sitesine sahip olup hem de daha fazla bütçe ayırmanız yerine yepyeni bir web sitesi ile bu süreci daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Sonuç olarak mobil uyumluluk çağın ve teknolojinin en büyük gereksinimi haline gelmiştir. Bu bağlamda işin ehli ve profesyonel hizmet veren bir ekip olan SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ailesi sayesinde hem tasarımsal açıdan hem de teknolojik açıdan güçlü bir web sitesine sahip olabilirsiniz.