KATALOG TASARIMI

Katalog tasarımı, kurumsal kimlik oluşumunu hedefleyen veya var olan marka bilinirliklerine destek sağlamak isteyen firmalar için vazgeçilmez bir reklam biçimidir. Kısaca özetlemek gerekirse; katalog tasarımı, firmaların, ürünlerini tüketicilere daha rahat bir şekilde gösterebilmeleri adına hazırlanan pazarlama kanallarından  bir tanesidir de diyebiliriz.

Bu nedenle yazı içerisinde yalnızca katalog tasarımı konusuna değinmeyecek; bununla birlikte katalog tasarımı nedir, hatta katalog tasarımı nasıl olmalıdır gibi soruları da yanıtlayacağız. Ayrıca yine alt başlıklar altında; e-katalog tasarımı ve katalog tasarımı örnekleri ile ilgili de bilgi alabileceksiniz. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumayı unutmayın!

Katalog Tasarımı Nedir?

Öncelikle gelin, katalog tasarımı nedir sorusunu detaylı bir şekilde ele alalım:

Esasen katalogları, hitap ettikleri firma biçimleri özelinde değerlendirmiş ve bir tür reklam biçimi olarak sınıflandırmıştık. Bu çeperden bakmaya devam edecek olursak; katalog tasarımları da firmaların kendi ayrıştırıcı özelliklerine göre biçimlendirilmiş katalogların oluşturulması aşamasına denmektedir.

Özellikle mobilya, inşaat, otel, makine ve tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar, bu kataloglar aracılığıyla müşterileri ile doğrudan iletişim kurma fırsatı yakalayabilmektedirler. Dolayısıyla her firma, kendi faaliyet alanına ve stratejik çalışmalarına göre ayrı bir tasarım özelinde katalog ihtiyacı gütmelidir. Örneğin; firmanın sunduğu ürünler ve hizmetler, yine firmanın vizyonu ve misyonu doğrultusunda şemalaştırılmalıdır.

Günümüzde teknoloji ve internet ile beraber, her ne kadar basılı materyallere olan talebin azaldığı düşünülse de aslında hala yoğun bir şekilde katalog kullanılmakta hatta talep edilmektedir. Bu noktada kataloglara olan ilginin, hap bilgi içermeleri ve kolay erişilebilir olmaları ile bağlantısı bulunmaktadır.

Ayrıca kataloglar; broşür ve el ilanı gibi diğer basılı reklam araçlarına kıyasla, çok daha detaylı bilgi içermektedirler. Örneğin; ürünün boyutları, ağırlığı, fiyatı ve hatta özellikleri gibi pek çok detaylı bilgi kataloglarda yer almaktadır. Yanı sıra markanın vizyonunu ve duruşunu belli edecek hitap cümlelerine de yer verilebilmektedir. Bu nedenle etkili bir katalogdan beklenen her zaman için standart bir baskıdan ibaret değildir.

Hatta bu sebeple de yazı içerisinde iyi bir katalog tasarımı nasıl olmalıdır sorusunu da yanıtlamış olacağız. Fakat gelin, öncesinde katalog tasarımı çeşitleri noktasında sizleri bir nebze daha bilgilendirelim.

Katalog İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Katalog içerisinde tanıtılan şeyin öncelikle ne gibi şeylere uygun olduğu ne gibi durumlarda kullanıldığı ve bunun tanıtımı sade ve anlaşılır şekilde yazılmalıdır. Tanıtım yapılan ne ise onla ilgili görseller ve görselle ilgili adımlı anlatımlar yapılmalıdır. İletişim ve adres konusunda yeterli detaylı bilgiler verilmeli ve gerekirse katalog üzerine konum olarak belirtilmelidir. Katalogda kesinlikle olması gereken şeylerden biri görselle anlatım şeklidir. Bu anlatım şekli kullanılan kataloglar daha çok ilgi çekmekte ve sık şekilde okuyucu kitlesi bulmaktadır. Yanı sıra genel olarak katalogların içerisinde yer alabilecek bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ürünler
 • Ürün boyutları
 • Ürün ağırlıkları
 • Ürün özellikleri
 • Ürün kullanımına dair püf noktalar
 • Hizmetler
 • Hizmet detayları
 • Hizmet veren/verenler hakkındaki bilgiler
 • Kampanya ve duyurular
 • Marka / firma bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • Diğer nitelikler

Katalog Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elbette katalog nasıl hazırlanır sorusunu da ele alacağız. Fakat hazırlama aşamasına geçmeden önce bile dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle katalog hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bunları aktaralım:

İşe başlamadan önce katalog tasarımı ile ilgili detaylı bir brief alınmalıdır. Yapılacak olan katalogda öncelikli olarak karmaşık ve anlaşılmayan kelime ve benzeri şeylerden kaçınmalı. Kataloğun karışık ve sık sık yazı olması durumunda okuyucu tarafından zor algılama hissi yaratıp ilgi çekiciliği kaybolabilir. Katalogda ne tür tanıtım yapılıyor ise onun üzerinde durulur ve detaylı sade bir şekilde tanıtım yapılır bu gibi şeyler hazırlamada olmazsa olmazlardandır. Bu gibi şeyler dikkate alınarak sade ve okuyucunun dikkatini çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Önemli olan okuma ve görsel yönden anlaşılır ve ilgi çekici olması temel kurallardandır.

Katalog Boyutları

Kataloğun ne tür tanıtım yelpazesi için kullanılacağı önemlidir. Fazla büyük olması ilgi çekiciliğini kaybedecek ve bakılmayacaktır. Sayfa ve boyut yapısı aslında fazla önemsenmemektedir. Çünkü standart olan sık kullanılan boyutlara uymayacak ve sığmayacak tanıtımlarda yapılmaktadır. En önemli olan etken maddesi anlaşılır ve sade bir şekilde hazırlanması daha uygun olmaktadır. Genel olarak ticari amaçlı kullanılan bütün katalog çeşitlerinde ortalama 20 cm boy ve 20 cm en ölçülerinde tasarım yapılmaktadır. Bu ölçüler de yapılan tasarımlar daha dikkat çekmekte ve okunmaktadır. Ayrıca elinizde rahatça sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kataloğun Amaçları

Her türlü ticaret ve tanıtım yönünden kullanılmakta olan katalog dünyada her türlü alanda sık şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Firmanın veya tanıtıma ihtiyaç duyulan şeyleri insanlara daha kolay ve rahat şekilde aktarabilmek için bu tür yola başvurulmaktadır. Böylelikle daha çok kitleye ulaşmak ve tanıtım yapmak mümkün olacaktır. Her çeşit mecrada sık şekilde kullanılan bu sistem maliyet açısından da yüksek maliyetlere ulaşmamaktadır. Ticarette ne kadar çok büyük kesime tanıtım yaparsanız sizin faydanıza olacak ve firma o kadar çok dillerde dolanacaktır.

Katalog Hazırlama

Katalog hazırlanırken öncelikle ön bir hazırlık ve yazı, görsel seçimleri uygun şekilde yapılmalıdır. Sayfalar da ne gibi konu ve tanıtımların olacağı kararlaştırılmalı ve uygun olan sayfa yerleri belirlenmeli. Daha sonra yazı içeriği ile ilgili düşünceler ve anlatım tarzı, çeşitleri belirlenmeli okuyucuya daha iyi şekilde nasıl aktarılır onu hesabı yapılarak katalog hazırlanmalıdır. Özensiz ve düzensiz şekilde hazırlanan kataloglar okuyucu tarafından sıkıcı olacak ve ilgi çekmeyecektir. Bu konular dikkate alınarak bir tanıtım yapılması ve bilgi ve konu olan şeyin tanıtımına odaklı olması yararlı olacaktır.

Katalog Kapağı

Peki katalog kapağı nasıl olmalı? İyi bir giriş için gerekli olan şeyler öncelikle görsel şölenli bir giriştir. Katalog tanıtımlarında kapağa bakıp göze çarpması ve okuma isteği doğmasına sebep olmaktadır. Sade şekilde ve görsel olmadan hazırlanan kataloglarda çekicilik az olduğu için okuma ve bakma isteği de olmamaktadır. Giriş ve kapak kısmında bulunan ilgi çekici resimler olmazsa olmaz bir hal almıştır. Hazırlanırken mutlaka bu vurgulayıcı ve dikkat çekici şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Büyük punto ile kapağın üzerine dikkat çekici şekilde başlık atılması da olması gereken şeylerden birisidir. Bu maddelere göre hazırlanan katalog yoğun ilgi görecektir.

Katalog Tasarımı Çeşitleri

Aslında katalog tasarımı çeşitleri, beklenenden de fazla tür ve farklılıklarda ortaya çıkabilmektedirler. Bu durumun başlıca nedeni ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere her markanın ya da firmanın kendi ihtiyaç ve talepleri olmasından kaynaklanmaktadır. Yine de sizler için en önemli farkları ve türleri aktaralım:

Ticari Katalog

Herhangi bir pazar ürününün tanıtımının ve firmanın detaylı şekilde anlatılmasını oluşturan katalog şeklidir. Tanıtımı daha fazla kişiye ve net şekilde anlaşılır bir dille anlatılır ve görsellerle de bu anlatıma destek verilir. Daha çok bulunduğu ortam ise ofiste okuyucu ile buluşturulmasıdır. Ticari katalog, çeşitli yollar ile dış kesimde bulunan okuyuculara ulaşabilir. Ayrıca her kesimden firma ve ticaret yapan işletmeler, büyük sıklıkla katalog tanıtımı yapmaya özen göstermektedir.

Dijital Katalog

Dijital kataloglar (veya “online katalog”, “e-katalog”, “dijital dergi”, “e-dergi”) internet ortamında hızlı ve kolay kullanılabilir olması sebebiyle sizde katalog, broşür, gazete, dergi, raporlarınız yada diğer kurumsal dokümanlarınızı e-katalog olarak web sitenize taşıyabilirsiniz.

Dijital katalog ya da E-Katalog, kurumsal yayınlarınızın internet ortamında yayınlanmasını sağlar. Bizler, katalog ve broşürlerinizin tasarımını yapıp dilerseniz e-dergi olarak da size teslim ediyor yada web sitenizde yayınlıyoruz. Elinizdeki mevcut eski yada yeni kataloglarınızı e-katalog olarak internet ortama aktarıyoruz.

Dijital katalog özellikleri;

 • Tüm katalogda kelime ile arama yapılabilir.
 • Online katalog sayfalar tamamen vektördür. Büyüttüğünüzde yazılar bozulmaz.
 • Sayfa sayfa, ya da sayfa numarasıyla istenilen sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
 • Online Kataloğunuza isteğe göre arka plan müziği ilave edilebilir.
 • Tam ekran görüntüleme mevcuttur.
 • Dijital katalogda sosyal paylaşım sitelerine gönderim için butonlar bulunur.

Eğer siz de ticari katalog yaptırmak istiyorsanız, SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ekibinin deneyimli kadrosundan destek alabilirsiniz