Prodüksiyon ne demek?

Fransızca kökenli prodüksiyon kelimesinin asıl anlamı üretimdir. Ancak günümüzde prodüksiyon tabiri, tanıtım ve reklama yönelik işitsel ve görsel uygulamalar ile televizyon, sinema vb. yapımlar için gerçekleştirilen çalışmaları anlatmak için kullanılmaktadır.

Radyo, televizyon, sinema alanlarında ve internetin yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya ve web sitelerine yönelik tasarlanan büyük ya da küçük tüm yapımlar prodüksiyon hizmetleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Prodüksiyon Hizmetleri

Prodüksiyon medya ve tanıtıma yönelik görsel çalışmalar ile sanatsal yapımları kapsayan geniş bir hizmet alanıdır. Prodüksiyon hizmetlerinin ortaya çıkarttığı ürünler günlük hayatın da vazgeçilmez bir parçası olduğu için hedef kitlelere ulaşma noktasında büyük önem taşır. Televizyon dizilerinden reklamlara, sinema filmlerinden radyo programlarına, Youtube kliplerinden tanıtım videolarına kadar izlediğimiz ve dinlediğimiz yapımlar prodüksiyon ürünüdür.

Prodüksiyon hizmetleri reklam ajansları ve yapım şirketleri tarafından sağlanır. Prodüksiyon hizmetlerinin kalitesi; alanında deneyimli, yapım süreçlerine hakim, profesyonel ekiplere ve son teknoloji ürünü ekipman varlığına bağlıdır.

Biz de SG Ajans ve Mühendislik ailesi olarak tüm Türkiye’de müşterilerimize kaliteli prodüksiyon hizmetleri sunmakta ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktayız.

Prodüksiyon hizmetleri nelerdir?

Prodüksiyon hizmetleri film, dizi, reklam filmi, tanıtım filmi, radyo reklamı, televizyon ve radyo programları gibi yapımların tüm süreçlerini, bu süreçleri gerçekleştiren insan kaynağını ve kullanılan ekipmanların tamamını içerir.

SG Ajans ve Mühendislik ailesi olarak, müşterilerimizin beklenti ve taleplerine uygun şekilde yaratıcı fikirler üretiyor, tasarım aşamasını dikkatle ele alıyor ve size kusursuz bir son ürün teslim ediyoruz.

Hizmet verdiğimiz alanlar:

Fotoğraf ve video çekimi: Kurumsal kimlik ve marka imajını güçlendirmeye, yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılmasına yönelik fotoğraf ve video filmi çekimi uygulamalarını gerçekleştiriyoruz.

Reklam filmi: Firmanızın ve markanızın en iyi şekilde tanıtıldığı, hedef kitlenize sizi kısa sürede ulaştıracak reklam ve tanıtım filmlerini sıfırdan tasarlayarak size sunuyoruz.

Dijital tanıtım kampanyaları: İnternette daha etkin varlık göstermek, yeni müşteri kitlelerine ulaşmak, marka ve kimlik bilinirliğini artırmak isteyen tüm müşterilerimize dijital alanda etkin hizmetler vermekteyiz. Ajans olarak web tasarımı, grafik tasarım hizmetleri, sosyal medya ve blog yönetimi gibi hizmet kalemlerimizin yanında dijital tüm platformlara yönelik reklam ve tanıtım filmleri ile haber çekimleri deneyimli ekiplerimizce gerçekleştiriliyor.

Prodüksiyon Hizmetleri Dahilinde Öne Çıkan Başlıklar

Prodüksiyon hizmetleri kapsamında farklı alt başlıkların mevcut olduğu söylenebilir. Her bir hizmet, farklı ihtiyaca yönelik çözümlere odaklandığından farklı süreçler gerektirir.

Video üretimi, reklam filmi prodüksiyonu gibi prodüksiyon süreçleri dahilinde öne çıkan başlıklar şu şekildedir:

Çok Kameralı Reji Hizmetleri

Çok kameralı reji hizmetleri dahilinde yapımcı, reji sorumlusu, uygulayıcı yapımcı, yapım asistanları gibi profesyoneller yer alır. Çekimi yapılacak olan projeye göre farklı açılardan görüntüleme ihtiyacının olduğu durumlarda kullanılan çok kameralı prodüksiyon, kapsamlı prodüksiyon projeleri için ideal çözümler arasında yer alır.

Müzik Video & Klip Prodüksiyon Hizmetleri

Modern eğlence ekonomisinde en önemli prodüksiyon ürünleri arasında yer alan müzik klipleri, detaylı bir prodüksiyon süreci ile tasarlanırlar. Müzik video ve klip prodüksiyonu kapsamında; müziğinizi görsel bir şölenle bir araya getirebilir ve dinleyicilerinize farklı kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz. Zira başarılı bir müzik eserinin başarılı bir klip çalışması ile piyasaya sürülmesi başarının katlanmasına olanak sağlar

Etkinlik Prodüksiyonu

Etkinlik prodüksiyonu,ya da event prodüksiyonu outdoor ya da indoor olmak üzere lokasyon bazlı etkinliklerinin organizasyon sürecini kapsayan bir prodüksiyon hizmeti olarak öne çıkar. Kutlama, seminer, şirket toplantıları, konser, ürün lansmanı ve festival gibi etkinliklerde arka plandaki tüm sürecin organize edilmesi; detaylı bir etkinlik prodüksiyon stratejisi ile mümkündür. Bu da elbette daha önce etkinlik prodüksiyonu alanında uzmanlaşmış kaliteli bir ekiple gerçekleşecektir.

Reklam Filmi Prodüksiyonu

Şirketlerin ve organizasyonların en önemli pazarlama araçlarından olan reklam filmleri; ürün ve şirket tanıtımı, marka farkındalığı arttırma gibi amaçlar için kullanılır. Medya stratejisi ve pazarlama planı gibi diğer bileşenlerle entegre yürütülen reklam filmi prodüksiyonu için farklı prodüksiyonu ekipleri ve profesyonellerin bir arada çalışması gerekir.

TV Yapımı Prodüksiyonları

TV yapım prodüksiyonları, televizyon içeriği üretimine odaklanan bir hizmet olarak öne çıkar. Dizi, televizyon şovu gibi TV odaklı içerikler için gerekli olan kamera, yönetmen ve çekim ekibinin temini, TV yapım prodüksiyonu dahilinde değerlendirilebilir.

Post Prodüksiyon Hizmetleri

Terminoloji olarak post prodüksiyon, çekimi yapılmış olan bir videonun; ses, ışık, görüntü, kurgu gibi değişkenler dahilinde optimize edilmesi olarak tanımlanır. Video düzenleme işlemi ile benzer olsa da post prodüksiyon hizmeti daha kapsamlı ve çok yönlü bir hizmettir. Grafiker, video tasarımcı, ses tasarım uzmanı ve sanat yönetmeni gibi profesyonellerin görev aldıkları post prodüksiyon sürecinde After Effect, Edius, Premiere gibi video programları kullanılır. Ekip becerisi kadar bu programların çeşitlendirilmesi post prodüksiyonun başarısına doğrudan etki eder.

Prodüksiyon Süreci Nasıl İşler?

Prodüksiyon süreci için farklı ekiplerin, profesyonellerin, altyapı ve ekipmanların bir arada kullanılması gerekir. Yapılacak olan projenin niteliğine göre çeşitli ekipmanlar ve görüntü tasarımı, ses tasarımı gibi farklı disiplinlerden uzmanlarla çalışılabilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse prodüksiyonu yapılacak olan projeye öncelikli olarak bir proje yöneticisi atanır. Atanacak olan proje yöneticisi, proje dahilindeki ekipman ve ekip ihtiyaçlarını tespit ederek raporlar. Gerekli olan ihtiyaçlar temin edilerek proje için bir takvim planı oluşturulur. Süreç dahilinde proje ile alakalı tüm bilgiler ortak bir alanda toplanarak projede çalışan tüm ekiplerin erişimine sunulur.

Tüm bunların yanı sıra prodüksiyon proje üretimi için yaratıcı senaryo desteği gibi ihtiyaçlar mevcutsa, bu ihtiyaçlarla alakalı süreçler planlanır. Süreçle alakalı detaylar sonrasında finalize edilip profesyonel ekip tarafından çekimle alakalı işlemler başlatılır. Yüksek çözünürlüklü prodüksiyon teknolojileri ve gelişmiş görüntü altyapısı kullanılarak projeniz 360 derece kontrol altına alınır.

Grafik ve kurgu ekibimiz tarafından motion ve post production hizmetleriyle finalize edilen video size sunulur.

Sizler için yapabileceklerimiz;

Profesyonel fotoğraf çekimleri

Ürün, model, katalog çekimleri, sanatsal çekimler, doğa çekimleri gibi belli başlıklar altında toplanır.

Profesyonel video çekimleri

Uzun ve kısa metraj film çekimleri, tanıtım filmi çekimleri, reklam filmi çekimleri, viral film çekimleri gibi kendi içerisinde ayrılmaktadır.

Animasyon Filmler

Markanızın şu anki durumuna göre bir yol haritası belirliyor, bu süreçte sosyal medyada kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmenizi sağlamaya çalışıyoruz.

Reklam – Tanıtım Filmleri

İletişime başladığınızda hedef kitlenize ve amacınıza uygun konuları temel alarak içerik üretmeniz hedef kitleniz ile daha etkili iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Viral Reklam Filmleri

Markanız için yaptığımız tüm bu çalışmaları düzenli olarak değerlendiriyor ve planımızı raporlarımız doğrultusunda güncelleyerek devam ediyoruz.

İnteraktif Tanıtım Filmleri

Aldığı rol gittikçe daha önemli olan reklamları etkili bir biçimde kullanmak markanızı ve içeriklerinizi hem görünür kılacak hem de aldıkları etkileşimi artıracaktır.

Kurumsal Tanıtım Filmi

Kabul etmeliyiz ki günümüzde video ve filmlerden daha fazla etkileşim sağlayan ve heyecan veren bir yol ya da alternatif şu an yok.Haliyle yazılı – görsel paylaşımlardan ziyade video içeriklerin tercih edildiği günümüzde, markaların da kendilerini tanıtabilmeleri içindoğru ve etkili bir Kurumsal Tanıtım Filmi’ne ihtiyaçları oluyor.

Markanızın kuruluşunu, başarılarını, attığı önemli adımları ve günümüzdeki konumunu en hızlı şekilde anlatabilme yolu olan Kurumsal Tanıtım Filmi; ister kısa ister uzun olsun markanızın tüm değerlerini en etkili şekilde anlatmalı ve izleyenlere ilham vermelidir.

Unutmayın ki hizmetlerinizden ve ürünlerinizden daha fazlasısınız. İş yeri kültürünüz, vizyonunuz, ekibiniz, potansiyeliniz vb. birçok detayı unutulmaz kılabilirsiniz. İşte bunu müşterilerinize anlatmanın en iyi yolu da kurumsal bir videodur. Müşterilerinizin markanızı ve potansiyelinizi fark etmesini sağlamanın etkili bir yoludur Kurumsal Tanıtım Filmi.

Kurumsal Tanıtım Filmi Nedir?

Firmanız, işleriniz ya da hizmetlerinizin ayrıntılı olarak tanıtıldığı video içeriklerin genel adı olan kurumsal tanıtım filmi, kendinizi anlatmanın ve hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yoludur. Bu video içerikler doğru hazırlandığı takdirde markanızı dijital dünyada önemli bir konuma yükseltecektir. Türkiye’deki internet kullanıcılarının % 96’sının video izlediği, en çok arama yapılan kelimenin YouTube olması ve Türkiye’deki en aktif sosyal medya platformunun YouTube olması da bunun bir kanıtıdır.

Unutulmamalıdır ki şirketler sürekli gelişiyor ve değişiyor. Rekabetin arttığı pazarlarda güçlerini artıran şirketler Kurumsal Tanıtım Filmleriyle; kendi temel değerlerini, en son başarılarını, zamanla nelerin değiştiğini ve nelerin aynı kaldığını nostalji tadında ve yenilikçi bir ruhla anlatabilirler.

Kurumsal Tanıtım Filmi Fiyatları

Gelelim bir hizmeti alırken herkesin en çok merak ettiği soruya, “Peki, bunun fiyatı ne kadar?” Ne yazık ki bu soruya istenilen şeyler belirlenmeden net bir cevap verilmez, verilemez! Çünkü Kurumsal Tanıtım Filmi çekmenin fiyatını belirleyen asıl etkenler ihtiyacınız olan ve istenilen şeylerin listesinin uzunluğudur. Firma beklentileri ve kaliteli bir işin ortaya çıkması için olması gereken minimum gereksinimlerin belirlenmesiyle ancak doğru bir fiyat sunulabilir.

Bir gökdelen çekimi yapılacaksa Drone’a ihtiyacınız olacaktır veya kapalı bir mekanda ışıklandırma için profesyonel ekipmanlar gerekir. Belki de markanızı tanıtmak için büyük veya tarihi bir yapının kiralanmasını isteyebilirsiniz. Seslendirme, kurgu ve müzik vb. birçok detayla bu liste değişecektir. Yani beklentiler ve ihtiyaçlar fiyatı belirliyor.

Kurumsal Tanıtım Filmi Çekimi

Amacınız ister markanız için farkındalık yaratmak, isterseniz hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıtmak olsun filminizin hedefinize ulaşmasını sağlamak için profesyonel hizmet almanız gerekmektedir. Günümüzde akıllı telefonların kameraları yüksek çözünürlük ve çekim kalitesi sağlayabilir. Ancak ihtiyacınız olan şey sadece bir kamera olmayacaktır. Olmamalıdır! Çünkü her ortamda aynı ekipmanla, teknikle ve planlamayla çekim yapılamaz. İşerinizi yürüttüğünüz ve çekim yapacağınız yer bir fabrika, gökdelen ya da bir çiftlik olabilir.4K Çözünürlükte Ultra HD Kaliteli, her açıdan başarılı çekimlerin olduğu kaliteli bir çalışmaya sahip olmak için haliyle çok farklı gereksinimler ortaya çıkacaktır.

Bu bağlamda birçok sektörde çeşitli markalarla, farklı boyutlarda başarılı işlere imza atan, doğru duyguları tetikleyen doğru videolar üreten SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ailesi olarak marka hikâyenizi en etkili, ilgi çekici ve kalıcı şekilde anlatıyoruz. Unutmayın görmek inanmaktır! Bu sebeple kendinizi etkili şekilde görünür kılmak ve başarılı bir Kurumsal Tanıtım Filmine sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Tanıtım Filmi Neden Önemlidir?

Markanızı müşterilerinize hızlı ve etkili şekilde tanıtırsınız.

Kurumsal bütünlük sağlarsınız.

Markanızın ismi, marka değerleriniz ve hizmetleriniz akıllarda daha kalıcı olur.

Toplantı, konferans veya etkinliklerde etkili bir imaj oluşturursunuz.

Yeniliklere açık, çağı yakalamış bir marka profili çizersiniz.

Dijital mecralarda markanızı en iyi şekilde tanıtma imkanınız olur.

Geniş kitlelere hitap edebilirsiniz.

Dijital mecralarda kendinizi tanıtma olanağıyla, firmanız için yeni kazanç ve yatırım kapıları açarsınız.

Logo Intro Animasyon

Logo Intro, bir videonun başlangıcını, yani giriş sahnesini oluşturan Intronun, markanın ismi kadar önemli sayılan ve markanın işaret, amblem ve sembolü olan Logosuyla birleştirilmesidir.

Bir videonun başında yer alması için hazırlanan ve videonun giriş kısmını oluşturan Logo Intro (dilenirse sonunda da olabilir ve buna Logo Outro denir), markayı tanıtan ve daha görüldüğü anda o markaya dair tüm fikirlerimizi akla getiren kısa bir videodur.

Logo Animasyon

Amaç markayı tanıtmak ve logoyu göstermekse “Neden sadece Logo yeterli olmuyor?” diye sorabilirsiniz. Bunun öncelikli sebebi paylaşımın bir akışa sahip olan video formatı olmasıdır. Akışı olan bir video formatını, durağan bir fotoğraf görseliyle başlatmak haliyle izleyenlerde ve videoda kopukluk yaratacaktır. Ayrıca etkileyici bir giriş her zaman dikkat çeker ve izleyicinin odaklanmasını sağlar.

Logo Intro Neden Önemlidir?

Bir video hazırlarken Logo Intro yapmak kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir öneme sahiptir. Hele ki bu video kurumsal tanıtım filmi ya da ürün filmiyse Logo Intro olmazsa olmazdır. Çünkü izleyenlerin daha ilk saniyelerde kimi veya neyi izlediğini bilmesini sağlayan Logo Intro, marka güvenini ve değerlerini izleyenlere geçirecek olan kısımdır.

Logo Intronun bir diğer önemi de izleyicilerin videoya ısınmasını sağlayan kısım olmasıdır. Bir anda başlayan videolar ana videonun giriş kısmının kaçmasına sebep olabilmektedir. Ancak etkili bir Logo Intro izleyicinin dikkatini çekecek ve odaklarını videoya vermelerini sağlayacaktır.

Logo Intro kurumsal bir bütünlük oluşturmak açından da önemlidir. Markaya ait hem sesli hem de görüntülü tanıtım olan Logo Introlar bazen sadece konuşmacının arkasında dönerek bile etki yaratabilmektedir.

Logo Intro Hazırlama

Her dijital işte olduğu gibi Logo Intro hazırlamak da günümüzde sanıldığından çok daha kolay hale gelmiştir. İnternette bulunan birçok program, sayfa veya uygulama sizin için hızlıca bir Logo Intro hazırlayabilir. Ancak bu demek değildir ki yapılan çalışmalar etkili ve doğrudur. İşin sonunda markanızı doğru tanıtan ve izleyenler üzerinde etki yaratan bir çalışma ortaya çıkmalıdır. Bu sebeple Logo Intro hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta markanızın bulunduğu sektöre uygun bir tasarım dilinin oluşturulmasıdır. Tekstil üzerine hizmet veren bir firmanın, medikal sektöre ait bir dili kullanması haliyle tuhaf kaçacaktır.

Marka logosuna uygun tasarımın hazırlanması da bir diğer önemli detay. Logonun dikey ya da yatay bir tasarıma sahip olmasından logonun rengine kadar birçok detay yapılacak tasarımı kesinlikle etkileyecektir.

Logo Intro tasarımı ve akışı kesinlikle yalın olmalıdır. Her yerden okların, ışıkların çıktığı ve karışık bir akışa sahip tasarımlar hak verirsiniz ki gözü ve zihni yoracaktır.

Bir tasarım hazırlanırken kişisel beğeni ve isteklerden çok sektörel beklentileri ön planda tutmak doğru olacaktır. Siz uzay temasından hoşlanıyor olabilirsiniz ama ne yazık ki bu markanız için doğru bir dil olmayabilir. Ancak burada bir parantez açalım. Yapılacak işler kurumsal ve genel çalışmalar için değil delokal ve dikkat çekici bir kampanya(ya da çocuklara yönelik farklı bir konsept) için yapılacaksa farklı stratejiler izlenebilir ve tercihler yapılabilir. Unutulmamalıdır ki yerinde yapılan etkili ve esprili bir çalışmaya hiç kimse kötü demeyecektir.

Logo Intro konusunda bir diğer önemli nokta da doğru ses ve müziğin seçilmesidir. Tıpkı bir üstteki maddede olduğu gibi hazırlanacak iş kurumsal amaçla hazırlanıyorsa kişisel isteklerden ziyade sektörel dile göre tercihler yapmak doğru olacaktır.

Önemli bir diğer detay da Logo Intro’nun videonun neresinde kullanılacağına karar vermektir. Sanıldığının aksine Logo Introlar her zaman videonun başında olacak diye bir şart yoktur. Burada önemli olan Logo Intronun kullanım amacı ve kullanıldığı platformdur. Özellikle YouTube içeriği oluştururken videonun başında bir soru sorulabilir ya da giriş cümlesi okunabilir ve Logo Intro bu sorudan sonra gelebilir. Bunun amacı hem izleyiciyi daha baştan meraklandırmak hem de ilgili izleyiciyle iletişimde kalmaktır.

Tasarım kesinlikle etkileyici olmalıdır. Hepimizin aşina olduğu YouTube reklamlarındaki o ilk 5 saniye bize reklamı izleyip izlememe kararını verdirmektedir. İşte buna benzer bir etki Logo Introda da geçerlidir. İzleyiciyi videonun başında Logo Intro etkilemek, videonun kalanı için de izleyicide artı bir değer yaratacaktır.

Bu ve daha fazla sebepten ötürü ucuz ve klişe hizmetlerden kaçınmanızı, markanızın doğru ve etkili tanıtımı için profesyonel hizmet almanızı öneririz. SG AJANS ve MÜHENDİSLİK ailesi olarak bu noktada devreye giriyoruz ve Logo Intro konusunda markanıza uygun, etkili çalışmalar hazırlıyoruz. Eğer siz de markanız için Logo Intro hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Seslendirme ve Dublaj

Seslendirme Hizmetleri

İhtiyacınız doğrultusunda; her türlü beste, vokal ve enstrüman kaydı, düzenleme (aranjörlük), edit, mix, mastering, ses/efekt kayıt ve tasarımı (foley) gibi “ses ve müzik” ile ilgili her alanda, dünya standartlarındaki stüdyo, ekip ve ekipmanlarımızla hizmet veriyoruz ve çok iddialıyız.

Seslendirme ve Dublaj Hizmetleri

Seslendirme, dublaj, reklam müziği (jingle), ses logo, film müziği, radyo spotu, sinyal müziği, tanıtım filmi müziği, fon müziği, santral bekleme müziği, web sitesi müziği, belgesel film müziği, kurumsal marş, jenerik müziği, motivasyon müziği…

Ses Logo

Kurumsal kimlik çalışmaları sırasında, genellikle gözden kaçırılan bir konu vardır: “Ses Logo”.Kısa ama duyulduğu anda markanızı akla getirecek bir melodidir “ses logo”. Her markanın kimliğine ve hitap ettiği kitleye uygun olarak, markaya özel tasarladığımız “ses logo”, markanızın ayrılmaz bir parçası olarak, her platformda kullanabileceğiniz akılcı bir yatırımdır.

Jingle

Pazarlama amaçlı kullanılan Reklam Müziğinin, satış üzerinde direkt etkisi vardır. Müziğin insan psikolojisi üzerinde yarattığı duygusal etki, davranış eğilimlerini de belirlemektedir. İyi bir reklam müziği (jingle) akılda kalıcı, ürünle bütünleşmiş, özgün ve kısa olmalıdır.

Seslendirme ve Dublaj

Televizyon, tiyatro ve radyo deneyimi olan geniş seslendirme kadromuzda; çocuk, kadın, erkek ve çizgi film/animasyon seslendirmesi yapan Türkçe seslendirme ve dublaj sanatçılarının yanı sıra, kendi anadillerinde yabancı dil seslendirme yapan profesyonel seslendirme sanatçıları da yer almaktadır.Seslendirme yaptığımız yabancı diller arasında; İngilizce, Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca, Norveççe, Çince vb. bulunmaktadır.

Markanızın ihtiyaç duyduğu tüm ses hizmetleri hakkında bilgi ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.