E-TİCARET HİZMETLERİ

e-Ticaret Web Sitesi Tasarımı

e-Ticaret web sitesi, e-Ticaret yapmanın aşamaları, e-Ticaretin faydaları nelerdir? Bir e-Ticaret sitesine nasıl sahip olunur ve ne gibi aşamaları vardır? SG AJANS ailesi olarak e-Ticaret yatırımcılarına nasıl faydalı olabiliriz? Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabına bu yazımızdan ve e-Ticaret Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimizden erişebilirsiniz.

e-Ticaret Nedir?

1995 yılından sonra her geçen gün büyüyen internet ve internet teknolojileri ile birlikte geleneksel ticaretin de yapısı ve dinamikleri değişkenlik göstermeye başladı. Son 10 (on) yıl içinde Türkiye’de de büyük ivmelenme kazanan çevrimiçi ticaret yani e-Ticaret küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin de e-Ticaret dünyasında yer almalarını zaruri kıldı.

e-Ticaret yani online ticaret; hedef Pazar araştırması, pazarlama, sipariş alma, satış, ödeme ve teslimat adımlarının tamamının internet üzerinde hizmet veren e-Ticaret web siteleri veya mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

e-Ticaret Modelleri

e-Ticaret Modelleri temelde 4 başlık altında toplanabilir. Bunlar B2B (Business yo Business), B2C (Business to Customer), C2C (Customer to Customer) ve B2E (Business to Employer) olarak nitelendirilir.

B2B (Business to Business): B2B; şirketten şirkete yapılan e-Ticaret yöntemi olarak açıklanabilir. B2B e-Ticarete sistemleri genellikle toplu alımlar için kullanılır ve burada iki firma arasında gerçekleştirilen alışveriş aşamaları kapsanmaktadır. Bu tip e-Ticaret yöntemleri zaman zaman da bayi ağı olan şirketlerin bayilerine özel kapalı sistemler olarak da kullanılabilir.

B2C (Business to Customer): B2C e-Ticaret yöntemi; geleneksel ticaretteki perakende satışlardaki gibi firmadan müşteriye olarak tanımlanabilir. Buradaki alımlar genellikle adetli olmakla birlikte ilgili şirketin hedef kitlesini bireyler oluşturmaktadır. Hemen hemen bütün e-Ticaret siteleri bu tip sistemlere örnek gösterilebilir.

C2C (Customer to Customer): C2C e-Ticaret modelinde ise tüketiciden tüketiciye arz ve yine tüketicinin tüketiciye oluşturduğu talepler söz konusudur. Bu e-Ticaret modeli nispeten diğer modellere göre daha yeni oluşan e-Ticaret sistemleridir. C2C e-Ticaret modelleri için verilecek en uygun örnekler Gitti Gidiyor, Hepsi Burada, N11, Trendyol gibi “Pazar Yeri” web siteleridir. Bu sistemlerde kullanıcılar kendi e-Ticaret sitelerine sahip olmadan yukarıda örneklerini verdiğimiz pazar yeri web siteleri üzerinde e-Mağaza açarak ürün ve hizmet arzlarını gerçekleştirirler.

B2E (Business to Employer): B2E e-Ticaret modeli ise ilgili firma ile o firmadan çalışanları arasında yapılan e-Ticarettir. Bu modelde firmanın çalışanları için sunduğu çeşitli indirimler, kampanyalar veya ürünlerin sunumu gerçekleşmektedir. Türkiye’de bu tip e-Ticaret sistemleri çok olmasa da büyük ölçekli bazı firmalarda bu tip bir e-Ticaret modellerine rastlanmaktadır.

e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

e-Ticaret Sitesi Kurmak bir çırpıda söylendiği kadar kolay ve hızlı değildir. Öncelikle bunu belirtmek gerekir. Bu sürece başlayacak olan firma veya kişilerin önünde hem çok fazla alternatif hem de farklı süreç ve deneyimler mevcuttur. Bu bağlamda SG AJANS ailesi ile çalışarak alabileceğiniz profesyonel e-Ticaret hizmetleri listelenmektedir.

Marka ve Kurumsal Kimliğin Oluşturulması: Marka ve kurumsal kimlik oluşturmayı neden e-Ticaret sitesi kurmanın içinde yer veriyoruz? Bu adım aslında bundan sonra atılacak adımların temelini oluşturmaktadır. İster geleneksel ticaret yapın ister online ticaret yapın, hiç fark etmez. Güçlü ve anlaşılır bir markanızın olması bir e-Ticaret web sitesinin uzun ömürlü olmasına destek olacak temel unsurlardan biridir. Sattığınız ürünü veya hizmeti anlatan bir logo, güçlü bir slogan ticaretini yapmak istediğiniz ürün veya hizmeti müşterileriniz gözündeki değer ve kalitesini artırır. Hedefler ne olursa olsun doğru kurumsal kimlik çalışmaları her işte olduğu gibi olmazsa olmaz bir unsurdur.

Alan Adının Belirlenmesi: Alan adı yani domain belirleme süreci, internet ekosisteminde sahip olunan markanın imzası niteliğindedir. Domain, internet dünyasında tıpkı sizi tanımlayan TC Kimlik numarası gibidir. TC Kimlik Numarası nasıl tek ve size özgü ise alan adları da internet dünyasında tek ve markanıza özgüdür. Alan adı tercih ederken verdiğiniz hizmet, sunduğunuz ürün kategorileri ve hedeflediğiniz kitleyi direkt olarak nitelendirdiği için çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Örneğin; ayakkabı satan bir firmanın alan adını tercih ederken alan adı içinde ürünlerini anlatmayan “pencere” kelimesini tercih etmesi, birçok teknik ve teknik olmayan açıdan marka ve firmaya zarar verir. Bu aşamada ciddi analiz ve araştırmaların yapılması çok önemlidir.

e-Ticaret Web Sitesinin Tasarımı: Bir e-Ticaret web sitesine sahip olmaya ve online ticaret yapmaya karar verdiniz. Ürünleriniz, markanız, alan adınız hazır. Ancak web sitenizin nasıl bir tasarım diline sahip olacağına karar vermediniz. Öncelikle belirtelim ki bu aşama sizin için oldukça önemli. Bu aşama gerçekleştirilirken farklı farklı onlarca madde ile karşı karşıya kalırsınız. Bunlar;

e-Ticaret web sitem tam sayfa mı olsun yoksa daha farklı bir ebatta mı olsun?

e-Ticaret web sitemde hangi renkleri kullanmalıyım?

Ana sayfayı oluştururken slider kullanmalı mıyım?

e-Ticaret sitemin ana sayfasında hangi kategorilere yer vermeliyim?

e-Ticaret web sitemde buton ebatları ne olmalı?

Web sitemde menü yapısı ne olmalı?

e-Ticaret sitemdeki sayfalarda metin olmalı mı?

Web sitemde kullandığım görsellerin kalitesi ve ebatlar ne olmalı?

e-Ticaret web sitemde ürün detay sayfalarını nasıl bir biçimde oluşturmalıyım?

Vb gibi birçok sorunun cevabını bulmanız gerekir. Bu aşamada önemli olan UX ve UI yani kullanıcı deneyimleri ve kullanıcı ara yüzü seçeneklerinin belirlenmesidir. Yukarıda saydığımız maddeler için çeşitli algı ve kullanıcı testleri yapılarak profesyonel destek alarak ilerlenmesi önerilir. Size göre göze hoş gelen bir yazı fontu veya görsel yüzünden müşteri kaybı yaşamanızı istemeyiz.

e-Ticaret Web Sitesinin Yazılımı: Marka kimliğinin oluşturulması, alan adının seçilmesi, UX ve UI süreçlerinin yanı sıra dikkatle belirlenmesi gereken en önemli adım ilgili e-Ticaret web siteniz için kullanacağınız yazılım dilidir. Burada karşımıza özel yazılımlar, hazır paketler, açık kaynak sistemler gibi birçok farklı örnek çıkmaktadır. Her bir sistemin kendine göre avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte seçim yaparken iki madde sizi yönlendirir. Hedefler ve bütçe. Hedeflerinizi büyüklüğüne ve bütçenizin gücüne göre bir sistem seçmenizde bir sorun yoktur. Ancak, bu tip seçimlerin değişimi sonraki süreçlerde daha fazla bütçe ayırmanıza sebebiyet verebilir. Bizim önerimiz açık kaynak kodlar dahilinde özgün tasarımların yapılmasıdır. Açık kaynak kod altyapıları tercih ederek hem özel yazılımlara harcayacağınız bütçeleri daha optimize ederken hem de düzenli güncellenen, esnek ve güvenli bir e-Ticaret web sitesine sahip olabilirsiniz. Buradaki mottomuz “Amerika’yı Yeniden Keşfetmeye Gerek Yok” temelinde ilerlemektir. SG AJANS ailesi olarak ister Woocommerce ister Magento sistemlerini en optimum şekilde kullanarak özgün, güvenli ve hızlı sistemlere sahip olmaktır.

Hosting veya Server Tercihi: Bu aşama, e-Ticaret web sitesinin hazırlandığı yazılım dili ile direkt bağlantılı olduğunu unutmamamız gerekir. Her yazılım dili her işletim sisteminde, her işletim sistemi de her hostingte çalışmaz veya verimi yeterli olmaz. Onlarca farklı server tabanlı yazılım dili mevcut. Bununla birlikte farklı farklı server konfigrasyonları ve işletim sistemleri var. Bu bağlamda kullanılan yazılım altyapısının en optimum şekilde çalışmasını sağlayacak, e-Ticaret web sitesini kesintiye uğratmayacak sistemler üzerine kurulması çok önemlidir. Burada da yine profesyonel destek ve etkin süreç yönetimi devreye girer. SG AJANS ailesi ile bu süreçleri en üst seviyede yaşanılacak deneyimlere dönüştürebilirsiniz.

e-Ticaret Web Siteleri ve Ödeme Yöntemleri: Ödeme yöntemleri e-Ticaret sistemlerinin bel kemiklerinden biridir. İnternet üzerinden yapılan alışveriş süreçlerinde “Kapıda Ödeme”, “Kredi Kartı ile Ödeme”, “Havale-EFT ile Ödeme” yöntemleri tercih edilmektedir. Burada önemli olan hem bu 3 ödeme yöntemine e-Ticaret web sitenizin sahip olması hem de bu ödeme yöntemlerinde müşterilerinize sunacağınız alternatiflerdir. Özellikle “Kredi Kartı ile Ödeme” ve “Havale-EFT ile Ödeme” süreçlerinde müşterilerinize farklı alternatifleri de sunmalısınız. Örneğin, A kredi kartı ile C sanal posunda ödeme kabul edemiyoruz veya A bankanın hesaplarına sahip değiliz o yüzden B bankasının hesabına ödeme gönderin cevapları müşterileriniz açısından pek mutluluk verici olmaz. Bu bağlamda önerimiz her ödeme senaryosuna hazır bir e-Ticaret web sitesine sahip olmanızdır.

Kargo ve Muhasebe Süreçleri: Bu aşamaya geldiysek yukarıdaki adımları layığı ile tamamladık demektir. Bu aşamalardaki temel hedef bir e-Ticaret web sitesinin mevcudiyetinin gerekliliklerini sağlar bir şekilde satın alma süreçlerinin devamı olan kargo ve muhasebe adımlarını otomasyona bağlı bir şekilde tamamlamasıdır. Bu ne demek? Otomasyona bağlılık yani insan denetimi ve gerekliliğinin minimum bir seviyede olduğu veya hiç olmadığı bir iş akış biçimidir. Burada ürünün satın alınması sonrasında ürünün kargolanması ve faturanın kesilip müşteriye teslim edilmesi aşamalarının belirli entegrasyonlar ile otomatik hale getirilmesidir. Düşünün! Ürün satıldı, muhasebe programı entegrasyonu ile fatura otomatik kesildi ve müşteriye e-Posta atıldı. Teslimat sürecine gelen ürünün kargo bilgileri müşteriye ilgili kargo firmasının ilgili kayıtları girmesi ile de müşteriye iletildi. Size kalan sadece ürünün paketlenmesi. Bu şekilde hem zamandan hem de paradan kazanarak bu süreçler için ayıracağınız zaman ve bütçeyi pazarlama için kullanabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti ve İletişim: Bu aşama direkt olarak SG AJANS ailesi ile ilgili olmasa da e-Ticaret web sitesini geliştirirken, e-Ticaret müşterilerinin web sitesi sahibi ile hızlı ve en etkili şekilde iletişime geçmesini sağlayacak altyapıları geliştirmemiz gerekir. e-Posta adreslerinin sunulması, e-Form modülleri, Whatsapp butonları, online müşteri destek üniteleri gibi birçok sistemin ilgili e-Ticaret web sitesinde sunulması SG AJANS ailesinin sunduğu imkanlar arasındadır.

Güvenli e-Ticaret Sistemleri

e-Ticaret web siteleri geliştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur o e-Ticaret web sitesinin güvenliğidir. İlgili sistemler için güvenlik önlemleri alırken birçok farklı süreç ve adım mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki bu kısa mesafe koşusu değildir. Güvenlik önlemleri alırken temelde yapılması gereken SSL sertifikası kullanmak, 3D ödeme yöntemlerinin aktivasyonu işlemleri mevcuttur. Ancak bununla birlikte düzenli ve sürekli yazılım altyapılarınızı yeni oluşabilecek saldırı metotlarına karşı da güncellemeniz gerekir. Eskiyen yazılım dil ve veri tabanı versiyonları ilgili e-Ticaret sitelerinde açık olmasına ve bu yüzden e-Ticaret sitenizin güvenliğinin sekteye uğramasına sebebiyet verir. Hizmet alacağınız e-Ticaret web sitesinin hangi platform ile kurulacağına karar verirken hem kullandığı yazılım dilinin sistemsel gücüne hem bu yazılım dillerinin güncellenebilirliğine hem de hizmet aldığınız ekibin teknik yeterliliğine dikkat etmeniz çok önemlidir. SG AJANS ailesi  olarak kullandığımız altyapıları hem düzenli olarak denetliyor hem de çeşitli güvenlik testlerine sokarak müşterilerimizin güvenli e-Ticaret deneyimi  yaşamasını hedefliyoruz.

e-Ticaret Sistemleri ve Hukuki Süreçler

Elektronik Ticaret Hukuku, Bilişim Hukuku içinde yer alan bir kavramdır. 2014 yılı itibari ile devreye alınan e-Ticaret Yasası ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile ülkemizde de çeşitli düzenlemelere gidilmesini sağladı.

Yeni yeni gelişen e-Ticaret sistemleri ile birlikte bu alandaki hukuki düzenleme gereksinimleri artmaktadır. Kişisel bilgilerin korunması, cayma hakkı, ürün iade süreçleri, güvenli alışveriş vb gibi başlıkları kapsayarak müşteri ve satıcı arasındaki adımlar yasa ile güvence altına alınmaktadır. e-Ticaret ilişkileri kapsamında karşılıklı olarak haklar bu şekilde korunmaktadır.

Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile hem alıcı hem de satıcı için çeşitli sorumlulukların gelmesi ile birlikte farklı hükümlülükler de devreye alındı. Burada temel hedef her iki tarafında hak ve sorumluluklarını yasal düzenlemeler çerçevesinde koruma altına almaktır.

Bu yasal düzenlemeleri işin uzmanı olan hukuk danışmanlarına danışarak yürütüyor veya sizin bu görev için atayacağı kişilerle sürekli iletişim halinde oluyoruz.

e-Ticaret Yapmanın Faydaları

e-Ticaret yaparken tabi olarak her işletmenin hedefi ciro elde etmektir. Cirolar elde edilirken süreklilik ve güven vererek bu süreçler yürütülürse e-Ticaret web siteleri üzerinden elde edilecek faydaların kapsamı ve hacmi daha büyük olur. Gereken her adımı profesyonel destek alarak yürüterek aşağıdaki faydaların sağlanması kaçınılmaz olur.

7/24 açık bir mağazaya sahip olmak,

Geleneksel ticarete göre daha düşük bütçelerle bir mağazaya sahip olmak,

Binlerce farklı ürünü müşterilerinize sunmak,

Onlarca farklı dijital pazarlama yöntemi kullanabilme imkanına sahip olmak,

Dünyanın herhangi bir yerindeki birine satış yapabilme imkanına sahip olmak,

Çok geniş kitlelere ürün veya hizmetlerinizi sunabilmek,

Çeşitli dijital pazarlama teknikleri kullanarak mevcut müşterilerinize tekrar ulaşabilme imkanı,

Zaman ve bütçe tasarrufu sağlamak,

Satışını yaptığınız ürünlerin detayları hakkında hedef kitlenize video, fotoğraf veya metin gibi çeşitli içerikler sunarak ürünlerinizle ilgili daha kapsamlı bilgi verebilmek,

Ürün veya hizmetlerinizi iyileştirmek için sürekli ve düzenli geri bildirimler alabilmek,

Geleneksel pazarlama bütçelerine göre daha düşük bütçelerle pazarlama yapabilmek,

Daha hızlı şekilde marka bilinirliği oluşturmak,

Pazar yerlerine entegrasyon sağlayarak ürün veya hizmetlerinizi farklı platformlarda da duyurabilmek.

vb gibi avantajlara sahip olabilirsiniz.

SG AJANS ailesi ile A’dan Z’ye bir e-Ticaret web sitesinin kurulması, bu e-Ticaret sitesi için yapılacak dijital ve geleneksel pazarlama metotlarının profesyonel şekilde kullanılması süreçlerini yönetebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

e-İhracat Yazılımları

Gelişen internet ve web dünyası ile yalnızca Türkiye’de değil dünyanın diğer birçok ülkesinde de farklı imkanların ve ticari avantajların ortaya çıkışını sağlamaktadır. Milyonlarca tüketici bu avantajlar dahilinde yalnızca kendi ülkelerinden online alışveriş yapmayıp diğer ülkelerden de alım yapma deneyimini yaşamaya başlayıp; Kaliteli Türk Malı algısı da tekrardan gün yüzüne çıkarak diğer ülkelerdeki tüketicilere sunulmaktadır. Yine gelişen e-İhracat ve e-Ticaret dünyası sayesinde Türk Malları da bu pazarlarda yerini aldı.

Türkiye’de üretilen kaliteli ve fiyat avantajı sunan Türk Malları’nın ülke dışındaki potansiyel kitlelere ulaşması için yepyeni bir terim ortaya çıktı. Bu terim e-İhracat! SG AJANS ailesi ile e-İhracat dünyasında yer almak isteyen ve ürünlerini yepyeni pazarlara tanıtmak isteyen firma ve kişilere çok çeşitli imkanlar sunulmaktadır.

e-İhracat Nedir?

En temel anlamıyla e-İhracat; söz konusu malın üretildiği ülke dışında online yani çevrim içi olarak satılması yani e-Ticaret yapılmasıdır. Her gün gelişen teknoloji ile ülkeler şehirlere, dünya ise ülke olarak konumlanmaktadır. Bu şekilde siyasi ve ticari sınırlar kişilerin akıllarında silinip tek dünya, tek ülke olarak şekillenmektedir.

Dünya genelinde e-Ticaret trendleri ve hacmi her geçen gün büyümektedir. 2020 yılı itibari ile hacmi 2 Trilyon ABD Doları’nı üzerine çıkan pazarın en büyük etken faktörü e-İhracat Sistemleri olacaktır.

e-İhracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) kapsamında yapılan, ağırlık olarak 150 KG’yi geçmeyen, değer olarak ise 15000 EURO sınırının altında olan online ticaret biçimidir. Bu şekilde Türkiye’nin herhangi bir noktasından diğer bir noktasına gönderilen ürün, Polonya’nın Torun şehrine veya Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey Eyaleti’ne gönderilebilmektedir.

e-İhracat Sistemlerinin kullanımından önce bir işletmenin ürünlerinin bulunduğu ülkenin dışında arz edebilmesi için hedeflediği ülkede ya bir bayi ya da iş birliği yapabileceği bir firma bulması gerekirdi. Ancak e-İhracat Sistemlerinin gelişimi ile bu zorluklar ve çeşitli operasyonel mecburiyetler ortadan kalktı.

e-İhracat Ne Demektir?

e-İhracat bir başka deyişle “Sınır Ötesine Yapılan Ticaret” olarak da nitelendirilebilir. Bu bağlamda daha net bir tanım yapmak gerekirse e-İhracat; çevrim içi yollarla alınan bir siparişin “Mikro İhracat” kuralları dahilinde ulaştırılmasıdır.

e-İhracat yaparken yerel olarak çıkış yap ancak küresel bazda hareket et mottosu devreye giriyor. Sağlıklı ve sürdürülebilir e-İhracat için yerel ticaret kurallarını kaybetmeden ihracat temelli mevzuata uyumlanmak oldukça önemlidir. Bu şekilde çok daha geniş kitlelere ürünlerinizi sunabilir ve karlılığınızı artırabilirsiniz.

e-İhracat Yazılımları

SG AJANS ailesi hizmetleri dahilinde alabileceğiniz birçok e-Ticaret ve e-İhracat yazılımları altyapısı mevcut. SG AJANS ailesi hem UX hem UI hem de güvenli açık kaynak yazılımlarının esnekliği ürünlerinizi dünyanın herhangi bir yerine sunabilirsiniz. Size sunduğumuz çeşitli altyapılar aşağıdaki gibi listelenebilir.

Çoklu Dil Desteği

Yapılan araştırmalar ve alınan istatistiklere göre müşterileri satın alıma yönlendiren ana hizmetlerden biri ilgili müşteri kitlesinin dilinde e-Ticaret sitesinin hazırlanması olduğu görünmektedir. Müşteriler ürün alım sürecinde eğer ürünleri kendi ana dillerinde inceleyebiliyorlarsa satın alma sürecine daha hızlı karar vermektedir. Bu bağlamda ürünlerinizi e-İhracat yapacağınız kitleye sunarken o kitlenin dilinde bir e-Ticaret sitesine sahip olmanız çok önemlidir. SG AJANS ailesi e-İhracat Yazılımları ile bu sistemlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. SG AJANS  ailesinin e-İhracat Yazılımları ile bu sistemlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Dinamik Dil Algılama

Çoklu dil desteğinin yanı sıra müşterilerin herhangi bir butona tıklamadan bulundukları bölgenin IP adresini referans alarak e-İhracat web sitesinin otomatik olarak o bölgenin dilinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sistemler çoklu dil desteği ile entegre olarak çalışan sistemler olup hedef kitlenizin daha hızlı bir şekilde web siteniz içinde gezinmesini sağlayabilir.

SEO Uyumlu e-İhracat Yazılımları

Kullandığımız sistemler halihazırda SEO uyumlu geliştirilmektedir. Ancak e-İhracat sistemleri için de bu altyapının kullanılması hedef ülke ve kitleleriniz için oldukça büyük önem taşımaktadır. SEO uyumlu e-İhracat sistemleri için oluşturulacak çeşitli meta etiket alanları için herhangi bir zorluk yaşamadan, panel değişimi yapmadan rahatlıkla süreci tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda her dil seçeneği için farklı URL yapıları oluşturabilir içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Dinamik Kargo Yapısı

Müşterinin tercih ettiği sevkiyat bölgesine uygun kargo firması seçimi yapabileceği sistemler ile müşterinin bölgesine hizmet vermeyen herhangi bir kargo firması yüzünden bu aşamada sorun yaşamaması sağlanır. Her müşteri sizin anlaşmalı olduğunuz kargo firmaları arasından dilediğini tercih ederek kaliteli bir satın alma deneyimine sahip olabilir. Bu sistemlerde aynı zamanda kargo bölgesi ve kargo firmasına göre fiyatlandırma yapabilme imkanına sahip olursunuz.

Dinamik Ödeme Yöntemleri

Tıpkı dinamik kargo sistemlerinde olduğu gibi dinamik ödeme yöntemlerinde de ülke veya bölgeye göre çeşitlilik gösteren ödeme yöntemlerini müşterilerinizin seçimine bırakabilirsiniz. Bazı ülkelerde kapıda ödeme seçeneği daha çok tercih edilirken bazı ülkelerde ise Payu gibi alternatif ödeme yöntemleri hizmet dışı olabilir. Bu bağlamda SG AJANS e-İhracat Yazılım altyapıları ile alternatif ödeme yöntemlerine sahip olabilirsiniz.

Pazar Yerleri Entegrasyonları

Ülkemizde bulunan Trendyol, N11 gibi pazar yerleri gibi dünyada da birçok pazar yeri markası mevcuttur. e-İhracat yapmayı hedefleyen ve maka bilinirliğini daha hızlı bir şekilde artırmak isteyen bazı firmaların SG AJANS ailesi e-İhracat Yazılım altyapılarını kullanarak dünyadaki birçok pazar yeri ile entegrasyonu hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

e-İhracatın Faydaları Nelerdir?

Büyüyen e-Ticaret ekosistemi içinde en büyük paya sahip olan e-İhracat ile birçok faydayı hem kurumunuz hem de ülke ekonominiz için sağlayabilirsiniz. Bu faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Geleneksel ihracata göre e-İhracat yatırım maliyetleri çok daha düşüktür.

Banka teminatına gereksinim duyulmadan farklı ödeme yöntemleri ile anlaşılarak ticaret yürütülebilir.

e-İhracat yazılımları ile konteynırlarla gönderilen yüzlerce kalem ürünün gümrüklerde ilgili ülkelere giriş yaparken yaşadığı sorunlar minimize edilebilir.

e-İhracat için farklı dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak potansiyel hedef kitlelere ulaşmanız çok daha kolay bir hal alır. Aynı zamanda ölçülebilir olan dijital pazarlama yöntemleri ile yeni oluşturacağınız kampanyaların çok daha optimize edilmesi sağlanabilir. Kullanılan dijital pazarlama yöntemleri ile çok daha düşük bütçelerle çok daha büyük kitlelere erişim sağlanabilir.

Mikro ihracat için kullanılan e-İhracat sistemleri ile ürünler farklı bölgelerde bulunan müşterilerinize herhangi bir sertifika veya uyumluluk belgesi gerektirmeden çok daha kolay ulaştırılabilir.

Küresel veya bölgesel yaşanabilecek ekonomik problemlerden e-İhracat sistemleri ile en minimum düzeyde etkilenirken; çeşitli döviz kurlarında yaşanan değişimler ise bir anda kurumunuza fayda sağlayabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin e-İhracat yapan firmalara verdiği teşviklerden faydalanarak yatırım ve pazarlama maliyetlerinizi kısabilirsiniz.

Yine ülkemizin sunduğu imkanlar arasında yer alan KDV muafiyeti ile ürünlerinizi sunduğunuz ülkelerde müşterilerinize fiyat avantajı sunabilir ve satışlarınızı e-İhracat yazılımları ile artırabilirsiniz.

e-İhracat yazılımları ile Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika pazarlarını hedefleyebilirsiniz.

Detaylarını verdiğimiz e-İhracat yazılımları, e-İhracat sistemleri, e-İhracatın detayları vb gibi hizmetleri SG AJANS ailesinden alabileceğinizi ve aynı zamanda e-Ticaret dünyasında ne tip avantajlara sahip olabileceğinizi gördünüz. Artık yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek.

e-Ticaret SEO Hizmetleri

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, sunduğunuz hizmet veya ürünlerin kullanıcılar tarafından aranırken; Google,Yandex,Bing gibi arama motorlarında organik olarak daha üst sıralarda yer almasını sağlayan dijital pazarlama hizmeti olarak adlandırılabilir. ASUDE Dijital Reklam Ajansı olarak hem SEO hem de e-Ticaret altyapılarında SEO hizmetleri profesyonel ve hedef odaklı verilmektedir.

e-Ticaret SEO Nedir?

e-Ticaret SEO çalışmaları, günümüzde hızla daha popüler bir hal almaktadır. Bu popülerlikle her geçen gün artmaktadır. e-Ticaret Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları, ilgili e-Ticaret sitesi üzerinde temel SEO ve e-Ticaret SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalar ile ilgili e-Ticaret sitesinin sunduğu hizmet veya ürünlerin organik olarak rakipleri arasından sıyrılıp; arama motorlarında daha organik olarak üst sıralara çıkmasını amaçlamaktadır.

e-Ticaret sitelerindeki SEO çalışmalarının temel hedefi web sitesi trafiğini artırmaktan çok web sitesinin daha fazla satış yaparak ilgili sitenin cirolarının artırılmasıdır.

e-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılmalı?

Bir e-Ticaret web sitesine sahipsiniz. Ürünlerinizin kalitesinden ve fiyat avantajınız var. Ancak bunu yalnızca siz biliyorsunuz. Tabi ki geleneksel ticaret yapıyorsanız mevcut müşterileriniz bu durumun farkındadır. Ancak hangi durumda olursanız olun internet dünyasında rakiplerinizin SEO veya başka bir dijital pazarlama çalışması yapması durumunda mevcut veya potansiyel müşterilerinizin rakiplerinizle tanışması kaçınılmazdır. Bu bağlamda sizin de markanız için bu yatırımı düzenli ve sürekli yapmanız önem taşımaktadır. Tabi ki SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu bağlamda  SG AJANS ailesi olarak size aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır.

Kullanıcı Deneyiminin Üst Seviyeye Taşınması: Bir e-Ticaret web sitesinde en önemli adımların başında gelir bu adım. Kullanıcı deneyiminin üst düzeyde seyretmesi için öncelikle UX ve UI süreçlerinin optimize edilmesi gerekir. Bu aşamada kullanıcı deneyimini üste seviyelere taşımak için;

Doğru konumlanan butonlar,

Mesaj verilen alanlar anlaşılırlığı,

Sipariş verme adımlarının anlaşılır ve kullanışlı olması,

Kolay üye olma adımları,

Doğru kategorize edilmiş ürünler,

Gelişmiş filtreleme modülleri,

Belirli kriterler dahilinde kullanılan ürün sıralama butonları,

Fiyat düşünce haber ver modülü,

Kampanya modülleri vb. gibi web sitesini daha kullanışlı hale getiren ve bir e-Ticaret sitesini e-Ticaret sitesi yapan araçların mevcudiyeti çok önemlidir. Maksat siteye giren kullanıcıların satın alma dönüşümünü sağlamasıdır.

Web Sitesi Hızı ve Optimizasyonu: Yalnızca bir e-Ticaret web sitesine giren kullanıcı değil herhangi bir web sitesine giren kullanıcı, ilgili web sitesi üzerinde deneyimini oldukça hızlı bir şekilde yaşamak ister. Düşünün; kullanıcı web sitenize gelmiş ve bir ürün arıyor veya bir ürün satın alacak. Ancak web siteniz kullanıcı siteye giriş sağladıktan 10 saniye sonra bile tam olarak browserda görüntülenmiyor. Sizce bu kullanıcı deneyimini hedeflediğiniz dönüşüme çevirir mi? %80 ihtimalle bu sorunun cevabı hayır. Eğer bu “Hayır” cevabını “Evet” olarak çevirmek istiyorsak web sitemizin Google’ın belirlediği standartlar dahilinde maksimum hızda olması gerekir. Hızlı açılmayan web siteleri hem Google vb arama motorları gözünde hem de kullanıcılarınız gözünde değer ve imaj kaybına uğrar. SG AJANS ailesi ile web sitenizin hız optimizasyonlarını sağlayıp diğer adımlara geçebilirsiniz.

Web Sitesinin Güvenliği: Güvenlik sorunları müşterilerinizin güvenilir alışveriş algısına zarar vermekle beraber müşteri bilgilerinin 3. Kişiler tarafından çalınmasına da sebebiyet verebilir. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için birçok yöntem mevcuttur. Bu bağlamda; e-ticaret sitelerini saldırılara karşı koruyan, ağdaki trafik akışını kontrol altında tutan, IP, port, web ve içerik filtrelemesi sağlayan bir güvenlik duvarı olan FIREWALL, çift aşamalı ödeme sürecini sağlayan 3D GÜVENLİ ÖDEME, bilgilerin yalnızca hedef kişiye aktarılmasını sağlayan SSL ve tabi ki güvenilir bir e-Ticaret Yazılım altyapısıdır.

Ürün Çeşitliliği: Gün geçmiyor ki yeni bir e-Ticaret sitesi yayına alınmasın. Bu da yüzlerce ürün ve alternatif demek oluyor. Alternatif ürün ve hizmetlerin farklı platformlar altında sunulması da hem rekabeti artırıyor hem de kullanıcıların çapraz ürün alımlarını kuvvetlendiriyor. Butik bir ürün gamınız veya hizmet listeniz yoksa sunduğunuz ürünlerin ya da hizmetlerin çeşitlilik göstermesi kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Örneğin; moda sektöründe satış yapıyorsunuz. Her sene değişen moda ve moda akımlarına uyum sağlamalısınız. Bu tabi ki kolay bir işlem değil. Ancak kullanıcıların bu beklenti içinde olduğunu unutmamak ve sonraki yıllar içindeki duruşumuzu buna göre belirlemek oldukça önemlidir. Sitenizi düzenli olarak takip eden bir kullanıcı her geldiğinde aynı söylem ve ürünleri görüyorsa bir sonraki seferinde rakibinizin de web sitesini incelemeyi deneyimleyebilir.

Stok Takibi: Stok takibi ürün çeşitliliği kadar hedef kitlenizi sizinle uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak; “Marka Algısı” oluşturur. Onlarca kategori ve yüzlerce ürünü olan bir web sitesinin elbette ki her ürününü sürekli olarak stoklarında barındırması zor olabilir. Ancak bu durumu bir şekliyle markanız için pozitife dönüştürüp müşterilerinizi daha memnun kılabilirsiniz. e-Ticaret web sitesi içinde “Stoklara Düşünce Haber Ver” veya “Bu Ürünü de Beğenebilirsiniz” gibi modüllerle müşterilerinizle iletişimi sürekli kılarak dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Sunulan Cazip Teklifler: Geleneksel ticarette de e-Ticarette de kullanıcıların vazgeçilmezi kampanyalardır. Bu kampanyalar ister Anneler Günü gibi özel bir gün ister normal bir gün için hedef kitlelerinizi harekete geçirecek adımlardır. Burada dikkat edilmesi gereken adımlar ise;

Kampanyanın web sitesinde görünür olması,

Kampanyanın gerçekten kullanıcı açısından önemli olduğunun hissettirilmesi,

Yalın ve doğru bir söylemin seçilmesi,

Anlaşılır kampanya görsellerinin tercih edilmesi,

Gerekli durumlarda kampanyanızın farklı dijital pazarlama kanallarında duyurulması,

Sosyal medya platformlarının kullanılması gibi sıralanabilir. Bu adımların tespiti ve temininde de SG AJANS ailesinden destek alabilirsiniz.

Ürün Görsellerinin Kalitesi: e-Ticaret kullanıcıları geleneksel ticaret müşterileri gibi ürünü elle tutamaz gözle göremezler. Burada en yakın hissiyatı tercih ettiğiniz ürün görselleri ile sağlarsınız. Önemli olan tercih edilen görsellerin sattığınız ürünle aynı olması ve ürün için taahhüt ettiğiniz özellikleri sağlıyor olması. Kullanıcı ilgili e-Ticaret sitesine geldiği zaman önce ürünü görsellerden tanımaya ve anlamaya çalışır. Ürün görsellerinizin kalitesi ile bu süreci çok daha hızlı bir şekilde satın alma adımına taşıyabilirsiniz.

Ürün İçi Video Kullanımı: Bazı ürünler için yalnızca fotoğraflar veya 3D renderlar yeterli olmaz. Sattığınız ürünün gerek kullanım videosu gerek sağlamlık videosu gerek teknolojik gücünü yansıtan kısa videolar ile kullanıcı tarafından daha anlaşılır ve kabul edilir olmasını sağlayabilirsiniz. Hem fotoğraf çekimi hem de video çekimleri aşamalarında SG AJANS ailesi profesyonel destek vermektedir.

Rakip Analizi: Rakip analizi hem ticaret yapanın gerçekleştirdiği bir süreçtir. En azından olması gerekir. e-Ticaret sitelerinde SEO yani arama motoru optimizasyonu yaparken rakiplerinizin neyi doğru veya neyi yanlış yaptığını analiz edin. Kendinizi bir kullanıcı olarak görerek pazarda büyük pay sahibi rakiplerinizden alış veriş yaparak süreçleri analiz edin. Nasıl ürün görseli tercih edildiği, ne gibi satın alma sürçlerine sahip olduğu, hangi anahtar kelimelerle ön sıralarda yer aldığı vb sorulara yanıt arayın. Tabi profesyonel destek alarak bu süreçlerin daha doğru analiz edilmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylı Ürün Açıklamaları: SEO – Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının bel kemiği olan özgün ve güçlü içerikler, sahip olduğunuz e-Ticaret sitesinin arama motorlarında daha hızlı ve güçlü bir şekilde konumlanmasını sağlar. Bu süreç bir anda olabilecek bir aşama değil. Ancak kategorileriniz ve ürünleriniz için hazırlanan zengin içeriklerin hedeflediğiniz ciroları yakalamanızı olumlu yönde etkileyeceğini unutmayın. İçerikler hazırlanırken siz veya ekibiniz bu süreçte müdahil olacaktır, olmalıdır. Ancak profesyonel SEO desteği alıp arama motoru optimizasyonu başarılarınızı daha güçlü ve kalıcı kılabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi: Arama motoru optimizasyonu için anahtar kelime tercihi oldukça önemlidir. Yanlış anahtar kelime seçimleri ile doğru hedefle buluşmanızın önüne geçersiniz. Buradaki süreci ilerletirken işin uzmanı bir ekipten destek almanızı öneririz. Çünkü bu süreç hem farklı araçların kullanıldığı teknik bir süreç hem de zaman gerektiren bir hizmettir. SG AJANS ailesi ile anahtar kelime analizlerinizi daha doğru ve hedef odaklı gerçekleştirin.

Tutarlı ve Şeffaf Marka Algısı: Her zaman alternatifiniz olduğunu unutmayın. Diğer teknik çalışmaları yapan bir firmanın önüne doğru ve kaliteli marka algısı ile geçebilirsiniz. Sunduğunuz ürünlerin hizmetlerin her zaman arkasında olun. Satışı yaptım gerisi beni ilgilendirmez düşüncesi ile kaçınılmaz şekilde müşteri kaybına uğrarsınız. Ürününüz veya hizmetinizi neyi kapsıyorsa, neyi sunuyorsa bu konuda açık olmakta emin olun fayda var.

Ürün Yorum Sistemlerinin Kullanımı: e-Ticaret sitelerinde ürün yorum sistemlerinin SEO hizmetlerine katkısı oldukça büyüktür. İlgili ürün içinde yapılan yorumların direkt olarak teknik SEO çalışmalarına etkisi büyüktür. Yapılan her yorumla ürün sayfasında kullanılan kelime sayısı artmakta bu şekilde ürününüz içinde yer alan kelime sayısı artmaktadır. Google ilgili web sitesine ait her sayfada en az 300 kelimelik metin olmasını önerir. Bu şekilde kelime sayısı artar ve Google içeriğinizi yeterli bularak Google’da üst sıralarda yer alma hederinizi kolaylaştırır.

Google Analytics ve Google Search Console Kullanımı: Bu iki araç SEO hizmetlerinin olmazsa olmaz araçlarıdır. Bu araçların kullanıcı hem ücretsizdir hem de doğru analizlerin yapılması açısından zaruridir. Zaten Google Analytics ve Google Search Console kayıtları yapılmayan web sitelerinin SEO aşamaları açısından ilerleyebilmesi neredeyse imkansıza yakındır. Bu araçlar ile sitenize giren kitle, kullanım süreleri, demografik bilgiler, web sitenizde yapılan teknik hatalar vb birçok kalemde uyarılar ve tespitler yaparak dönüşüm oranlarınızı artırır. Ancak unutulmamalıdır ki bu araçların kurulum ve kullanım aşamaları profesyonel bir ekip tarafından yapılırsa sağladıkları faydalar aynı oranla büyür.

Sürekli ve Düzenli İletişim: Müşterilerinizi hiçbir zaman çantada keklik görmeyin. Bu yaklaşım onların güvenini kırmakla birlikte kendilerinin sizin gözünüzde değersiz olduğunu hissettirebilir. Onları doğum günlerinde, özel günlerde farklı söylem ve mesajlarla hatırlayın. İster bir kampanya kurgulayın isterseniz bir kutlama yapın. Ancak her müşterinizin sizin için özel olduğunu onlara hissettirin. Bu hem satışlarınızı artırabilir hem de kullanıcı-marka ilişkisini daha güçlü kılar. SG AJANS ailesi’den profesyonel hizmet alarak yapılacak olan çalışmaların dönüşlerini görebilirsiniz.

Güvenli e-Ticaret Sistemleri: Güven yalnızca söylemlerle sağlanana bir olgu olmayabilir. Burada kastedilen güven algısı tamamen e-Ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı, kişisel v. diğer bilgilerinin 3. Kişiler tarafından izinsiz alınamayacağı veya sizin bu bilgileri kullanıcının izin verdiği ölçüde saklayıp kullanacağınızın garantisi doğru şekilde verilmeli.

Sosyal Medya Araçlarının Kullanımı: Sosyal medya araçlarından gelecek olan trafik arama motoru optimizasyonu yaparken göz ardı edilemeyecek ölçüde büyüktür. Hem e-Ticaret sayfalarınız için vereceğiniz bağlantı açısından hem de gelecek trafik açısından sizin ve markanız açısından doğru olan bütün sosyal medya kanalları kullanılmalıdır. Bununla birlikte yalnızca arama motorlarındaki sıralamalarınızı yükseltmekle kalmaz sosyal medya platformları üzerindeki bilinirliğinizi de artırırsınız. Bu aşamada da SG AJANS ailesinin hizmetleri’nden faydalanabilirsiniz.

Neden E-Ticaret İçin SEO Önemlidir?

Günümüzde kullanıcı satın alma alışkanlıkları sürekli değişmektedir. Bu değişim ile Google gibi arama motorlarının yükselişi ve buna bağlı olarak da web sitenizin ama sonuçlarındaki yükselişi oldukça büyük önem kazanmaktadır. Kullanıcılar satın alma işlemi yapmadan önce ürün veya hizmet arayışlarını %90 orandan fazla şekilde arama motorlarında aldıkları sonuçlar ile yönlendirmektedir. Bu yönlendirme sürecinde marka, ürün veya hizmetleriniz için hedeflediğiniz dönüşümlerin tutması amacıyla başta SEO yani arama motoru optimizasyonu olmak üzere birçok dijital pazarlama hizmetinden faydalanmanız oldukça önemlidir. Bu bağlamda SG AJANS ailesinin size sunduğu profesyonel SEO hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.