INFLUENCER MARKETING

Influencer Marketing

Artan sosyal medya kullanım oranları ve bununla beraber gelen yaratıcı fikirlerle bugünlerde “Fenomen” ve “Influencer” kavramlarını sıkça duymaya başladık. Gerçek anlamda “Fenomen” kavramı duyularla algılanabilen (algısal-sezgisel) şeyler için kullanılır. Influencer ise internet ünlüsü, mikro ünlü olarak açıklanmaktadır. Ancak günümüzde bu iki kavram özellikle sosyal medyada aynı kavram için kullanılmaktadır “sosyal medya ünlüsü”.

Dijital dünyada etki gücü yüksek olan Influencerlar, sahip oldukları kitle sayısı ve erişim oranlarıyla o derece içinde bulunduğu sektörün otoritesi olurlar. Başkalarının satın alma kararlarını etkileyebilen bu kişiler, özellikle takipçilerinin ürün seçimlerinde söz sahibi olabilmektedirler. Hal böyle olunca Influencer kavramı beraberinde yeni bir pazarlama ve reklam modelini de beraberinde getiriyor “Influencer Marketing”.

Özellikle YouTube ve IGTV gibi uzun süreli paylaşımların desteklenebildiği platformlarla etki oranı iyice artan Influencerlar, paylaşımları heyecanla beklenen içerik üreticileri halini alıyorlar.

Influencer Reklam Nedir?

Gelişen teknoloji ve değişen dijital platformlarla beraber reklam modellerinin de sürekli değişmesi oldukça normal bir durum. Birçok farklı reklam modellemesine sahip olan sosyal medya son dönemlerde özellikle Influencer reklam modelleri ve kampanyalarıyla doldu taştı. Peki, nedir bu Influencer Reklam? Influencer reklamı en genel haliyle “Sosyal medya kanallarında büyük takipçileri olan kişilerin, markalara ait ürünleri farklı yöntemlerle takipçilerine tanıtması” olarak tanımlayabiliriz.

Hepimizin takip ettiği ve davranış şekillerimizden alışveriş alışkanlıklarımıza birçok şeyi etkileyen bu mikro ünlüler, dijital pazarlama adına da yeni bir kapı ve yöntem sunuyorlar. Blog sayfaları, Instagram hesapları, YouTube kanalları ve diğer mecralarla öne çıkan Influencerlar; yemek tariflerinden takıya, makyaj ürünlerinden teknoloji çekilişlerine kadar çok kapsamlı olarak hizmet verebilmektedirler.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Her marketing çalışmasında olduğu gibi Influencer Marketing’te de birçok önemli detay ve profesyonellik isteyen çalışmalar gerekmektedir. “Parayı verdim ürünümü tanıtsın yeter” mantığı bu alan için en başarısız düşünce şeklidir. Son zamanların en etkili pazarlama yöntemlerinden Influencer Marketing, doğru yapıldığı takdirde büyük başarılar ve kazançlar sağlamaktadır.

Tabi bu demek değildir ki yapılan her tanıtım, sözü edilen her ürün veya açıklama doğrudur. Burada önemli olan bilgi kirliliğinin çok yoğun olduğu sosyal medya ve internet dünyasında doğru Influencerlar ile iletişimde olmaktır.

Peki, etkili bir Influencer Marketing için yapılması gerekenler nelerdir?

 

“Her Ürünün Ünlüsü” Olandan Kaçının

Öncelikle her ürünü tanıtan her ürünle öne çıkmaya çalışan Influencerlar ile çalışmaktan kaçınılmalıdır. Her sektörde tercih edilen ve yüz gösteren bir Influencer’ın inandırıcılığı sorgulanmaktadır. Bu da ürününüzün etkili ve doğru tanıtımı için risk doğurmaktadır.

Doğru Ürün İçin Doğru Influencer

Her insan gibi tabi ki Influencerların birden fazla ilgi alanı ve tecrübesi vardır. Hatta bu ilgi alanları çok farklı branşlar da olabilir. Burada önemli olan Influencer’ın konuyla ilgili yetkinliğinin olmasıdır. Örneğin bebek bezi ürünü tanıtan bir Influencer ilgisi ve konu hakkında bilgisi varsa kesici aletleri de tanıtabilir. Veya ev eşyaları ile ilgili herkesin bilgisi vardır ve buna da uygundur. Ama örneğin yurt dışına çıkmamış bir Influencer’ı yurt dışı tatil ile ilgili bir Influencer Marketing’de tercih etmek akıllıca olmayacaktır.

Herkes Sizin Hedef Kitleniz Olamaz, Olmamalı!

Tüm pazarlama stratejilerinde geçerli olan şey Influencer Marketing’de de geçerlidir. Hedef kitlenizin doğru analizini yapmak ve bu hedef kitleye ulaşacak doğru yöntemleri seçmek ürününüzün pazarlama başarısını o oranda artıracaktır.“ “X” – “Y” – “Z” kuşağına mı hitap ediyorsunuz?”, “Cinsiyet hedef kitlesi nedir?” gibi sorularla hedef kitlenizi doğru belirlemek, seçeceğiniz Influencer’dan sunacağınız ürün özelliklerinize kadar her şeyi değiştirebilir. Bu da doğrudan reklam başarınızı etkileyecektir.

Kullanıcı Alışkanlıklarına Göre Strateji Oluşturun

Yukarıda bahsettiğimiz “doğru hedef kitle analizi” gibi bir diğer doğru analiz yapılması gereken konu da ürününüz. “Ürününüzün hangi özelliği ile öne çıkacaksınız?”, “Bunu nasıl bir dille anlatacaksınız?”, “Kısa bir tanıtım paylaşımımı yoksa uzun detaylı bir ürün tanıtımı mı istiyorsunuz?” gibi birçok soruya doğru cevap vermeniz başarınızı etkileyecektir. Ben ürünü veririm Influencer’ın eline, iki kelimeyle över mantığındaysanız bu kanallara hiç girmemenizi öneririz. Zira doğru hedef kitleyi seçtiyseniz, konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerle muhatap olacaksınız demektir ve basit tanıtımlarla onları asla etkileyemezsiniz!

Mikro Influencer mı, Makro Influencer mı?

Influencer Marketing ile ilgili en can alıcı noktalardan birisi de Influencer stratejinizin nasıl olacağı? Burada en önemli etken tabi ki reklam bütçesinin büyüklüğü? Makro ünlülerin sağlayacağı erişim ve etkililik oranı tabi ki mikro Influencer’a göre çok daha fazla olacaktır. Ancak bütçenizin de bu oranda artacağını bilmekte fayda var. Ancak önemli oranda bütçe farklılıkları yaratan bu soru aynı zamanda ürününüzün bundan sonraki tanınmışlığını ve etkinliğini de belirleyecektir. Zira etkisiz ve yanlış Influencer seçimi ve tanıtım ile markanıza zarar verebileceğinizi unutmamanız gerekir. Bu sebeple stratejinizi oluştururken uzmanlardan destek almanızda fayda var. Bu anlamda SG AJANS ailesi olarak sizlerin yanındayız. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.